szerző:
hvg.hu/MTI
Tetszett a cikk?

Kutatók szerint az előember nem igazán erőltette meg magát, hogy jó minőségű eszközöket készítsen.

Érdekes következtetésre jutottak ausztrál kutatók, amikor az Arab-félszigeten élt előemberek életmódját kutatták. Kiderült, hogy a Homo erectus kihalásához részben a lustaság vezethetett. A kutatók szerint ugyanis ez az előember nem igazán igyekezett minél jobb minőségű eszközöket készíteni, vagy minél erősebb alapanyagokat keresni. És ha ez még nem lenne elég, az éghajlat változásához sem tudott alkalmazkodni, így gyakorlatilag borítékolható volt számára a kihalás.

A kutatók által vizsgált lelőhelyen – ahol korábban a Homo erectus élt – volt egy hatalmas sziklás magaslat tele jó minőségű kövekkel, ám az itt élő előember még ezt a kis fáradságot is sajnálta, így inkább csak összeszedte azokat az alapanyagokat, amik legurultak a domb aljához. A sziklás magaslaton a kutatók nyomát sem találták semmilyen erre utaló tevékenységnek.

Mindez szöges ellentétben áll a későbbi korszakok eszközkészítőinek, köztük a korai Homo sapiens és a neandervölgyi ember gyakorlatával, akik hegyeket másztak meg jó minőségű kövek után kutatva, majd azokat hosszú távolságokon át szállították.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, kövesse a HVG Tech rovatának tudományos témákkal is foglalkozó Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!