szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A japán matematikus Kokichi Sugihara gyakran áll elő olyan trükkökkel, ami az optikai csalódás miatt könnyen átveri a néző agyát. Ezúttal egy nyíllal "bolondít" meg mindenkit.

Kokichi Sugiharáról alapvetően két dolgot érdemes tudni: matematikus, aki a japán Meiji-i Egyetemen tanít, szabadidejében pedig őrületes illúziókat talál ki és valósít meg. A sikerének titka, hogy alapvetően nem grandiózus trükköket talál ki, hanem olyan felvételeket készít, amin az optikai csalódás miatt elsőre nem is fogja fel az ember, hogy mit lát pontosan.

A férfi Instagram-oldalát már több mint 1 millióan követik, egyik korábbi trükkjétől pedig szinte zavarba jön az ember agya. Sugihara egy apró nyilat tett le a kamera elé, amit bármilyen irányba el lehet fordítani. A nyíl jobbra mutat, így ha megfordítjuk, a másik irányba kell, hogy nézzen. Elvileg. Csakhogy nem egészen ez történik.

Az általa közzétett felvételen jól látni, hogy ha a nyilat 180 fokban elfordítjuk, mindig jobbra fog mutatni. A trükk még zavarba ejtőbb akkor, amikor megnézzük a tárgy tükörképét. A tükörben egy balra mutató nyilat találunk, és ha 180 fokkal elfordítjuk, ugyanúgy balra fog mutatni.

A bejegyzés megtekintése az Instagramon

Right Pointing Arrow: spin this arrow 180 degrees and it still points to the right- only in a mirror will it point left (and only to the left). Another incredible ambiguous object illusion by mathematician Kokichi Sugihara of Meiji University in Japan, the inventor of this illusion and art form. A clever combination of reflection, perspective, and viewing angle produce this striking illusion. ➡️ Follow the link in my profile for info about where to get this illusion arrow and other amazing items featured here on @physicsfun #illusion #ambiguouscylinderillusion #ambiguouscylinder #geometry #mirrorreflection #physics #ambiguousobject #kokichisugihara #physicstoy #math #mathtoy #mathstoy #optics #opticalillusion #3dprinting #perspective #science #scienceisawesome

physicsfun (@physicsfun) által megosztott bejegyzés,

A titok nyitja természetesen a nyíl formájában van. A matematikus egy bonyolult 3D-s objektumot alkotott meg, aminek attól függően "változik" az alakja, hogy milyen szögben látjuk azt. Ezért fordulhat elő az is, hogy az alakzat tükörképe épp az ellenkezőjét mutatja annak, mint amit normál esetben látunk.

Hasonló trükköt már mutatott be Sugihara, dobogós helyet "ért el" a nagyon nehezen hihető optikai csalódások között.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, kövesse a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!