szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Már több délkelet-ázsiai országban észlelték azt a maláriakórokozót, amely ellenáll a leggyakoribb gyógyszereknek. Ha eljut Afrikába, katasztrófát is okozhat, a kontinensen van a legtöbb maláriás megbetegedés.

Megjelentek és vészesen gyorsan terjednek Délkelet-Ázsiában az elsőleges ellenszerekre rezisztens, maláriakórokozók. Kambodzsa után Laoszban, Thaiföldön és Vietnamban is detektálták őket, a betegek fele nem gyógyult meg az ilyenkor elsődlegesen választott gyógyszerektől, írja a BBC. A kutatók szerint ez a felfedezés szörnyű perspektívát nyit meg a betegség terjedése előtt, egész Afrikát lerohanhatja a gógyszereknek ellenálló ragály. Más szakértők szerint viszont nem lesznek olyan súlyosak a következmények. Volt olyan vidék, ahol a kórokozók 80 százaléka ellenállt a gyógyszereknek.

A maláriát két gyógyszer együttesével gyógyítják 2008 óta, 2013-tól viszont megjelentek olyan kórokozók, amelyek mindkét gyógyszerre rezisztensek voltak.

Mindazonáltal a malária ettől még gyógyítható, vannak másféle gyógymódok, és a leginkább használt két gyógyszert is fel kell váltani valami mással, mondják a szakértők.

Ha az ellenálló kórokozók elérik Afrikát, az új helyzetet teremt, mert a 10 maláriás megbetegedésből 9 itt található, milliók haláláért felelős. Mindazonáltal Délkelet-Ázsiában a 2008-as 262 ezer megbetegedés 2018-ra 36 900-ra zuhant, tehát az esetek száma jelentősen csökkent.

A betegség hidegrázással, magas lázzal majd erős izzadással jár, rendes ellátás hiányában a tüdő leállásához vezethet. Évente még most is 435 ezer ember hal meg maláriában, többségük öt évnél fiatalabb gyerek.

A globális felmelegedés miatt a maláriát terjesztő egzotikus szúnyogfajok már egy ideje Magyarországon is jelen vannak.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!