szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

54 kilót foglaltak le a rendőrök annak idején az ÉVA nevű drogból a BorsodChem kazincbarcikai telepén. Addig az volt a legnagyobb amfetaminfogás egész Európában. De hogy gyárthatott a cég ismert kábítószert úgy, hogy azt mindenki jóvá is hagyta?

Érdekes sztorit bányászott elő az Index a BorsodChemről. A kazincbarcikai vegyikombinát a 90-es évek elején komoly nemzetközi drogügyletbe keveredett, miután egy BBDH befektető kft. kábítószert állított elő a magyar vállalat műveleti laborjában.

A BBDH-t két magyar és két holland állampolgár alapította 1991 végén. Azt állították, hogy a vegyikombinát laborjában egy állatgyógyászati szert készítenek EDMA HCL néven. Először a német kábítószerellenes nyomozóknak szúrt szemet, hogy a kft. holland tulajdonosaival kapcsolatban állt egy olyan ismert drogkereskedő és -csempész, aki korábban zsarolásért, rablásért, kábítószergyártásért ült börtönben. Ők értesítették a magyar hatóságokat, hogy kezdjenek vizsgálódni az ügyben.

A magyar rendőrök titkos akcióban mintát szereztek az állítólagos állatgyógyászati szerből, amelyről kiderült, hogy valójában egy pszichoaktív kábítószer, amely az MDE-amfetamin kábítószerek csoportjába tartozik és a drogosok ÉVA néven ismerik. 54 kiló ilyen amfetamint foglaltak le a gyárban, ez volt addig Európa-szerte a legnagyobb amfetaminfogás.

A kérdés az, hogy miért nem volt tudatában a BorsodChem annak, hogy drogot kotyvasztanak a laborjában?

Az Index azt írja, hogy azért, mert a gyártás előtt a vegyészek ugyan megnézték a Magyar Közlönynek azt a számát, amiben a különböző kábítószerek listáját és képleteit tették közzé, és találtak is ugyan hasonlót ahhoz, mint amit a laborban a BBDH megrendelése alapján előállítottak, de pont olyat nem. A talált hasonló képlet ugyanis nyomdahibásan szerepelt a Közlönyben.

Emiatt aztán a nagyvállalat az előállításhoz szükséges engedélyeket előírásszerűén kérelmezte és meg is kapta a Magyar Tudományos Akadémia Alkaloidkémiai Kutatócsoportjától, valamint a Tisztiorvosi Szolgálat Kazincbarcikai Városi Intézetétől. A Budapesti Műszaki Egyetem illetékes tanszéke besorolást is adott a gyártáshoz. Ennek alapján engedélyezte a Nemzetközi Gazdasági Kapcsolatok Minisztériuma az exportot, ami a rajtaütés előtt már 388 kiló kivitt drogot jelentett.

A gyártásért kapott pénzből ugyanakkor a BorsodChem egy fillért sem kapott,  mert duplán verték át őket. A BBDH semmit sem fizetett a vállalatnak.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!