szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Meghatározó dátumként véste be magát december 3. a Sony naptárába. Ezen a napon jelent meg a japán óriás egyik legsikeresebb terméke, a PlayStation játékkonzol, amely kalandos életutat járt be.

Nincs olyan játékos, aki ne hallott volna a Sony játékgépéről, a PlayStationről, amely éppen 25 éve került piacra: a legendás konzol első változata 1994. december 3-án jelent meg a boltok polcain. A konzol meghatározó a japán gyártó életében, hiszen annak hála kóstolhatott bele valami újba: a játékvilágba.

Az eredeti PlayStationből egyetlen nap alatt 100 ezer példányt értékesítettek Japánban, majd a világszerte zajló kampány révén több mint 100 milliót adott el belőle a Sony életpályája során.

A gép eredetileg a Nintendo-Sony együttműködésből született volna, a terméket pedig Play Stationnek nevezték – így, különírva. A Nintendo akkoriban a videojátékos világ éllovasának számított. Hogy új konzoljuk valóban ütős legyen, CD-meghajtóval akarták felszerelni az eszközt. (A készüléket SNES-CD-nek is nevezték.)

[25 év után elárulta a Sony, mit jelent a PlayStation egyik gombja]

A készüléket az 1991-es CES elektronikai szakkiállításon még így is mutatták be, ám egy nappal később a Nintendo jelezte: szakít a Sonyval, és a holland Philipsszel dolgoznak tovább, amit a másik játékos cég azzal indokolt, hogy nem találta megfelelőnek a szerződés a bevételek megoszlásával foglalkozó pontját.

A döntés értelmében a Play Station mint márkanévnek befellegzett, de a Sony nem hagyta annyiban: egy rövid jogi procedúra végén PlayStationre változtatták az első elnevezést, ügyesen gondoskodva arról, hogy a Nintendo véletlenül se tudjon lecsapni rá.

A következő akadályt a játékok elkészítése jelentette, a Sony ugyanis nem rendelkezett sem tapasztalattal, sem kapcsolatokkal, hogy a konzolt tartalommal lehessen megtölteni. A megoldást a nagy fejlesztőcégekkel kötött partneri együttműködések, valamint a Psygnosis nevű stúdió felvásárlása jelentették.

A Forbes visszaemlékezéséből azt is tudni, hogy a Sony gyakorlatilag mindent bevetett, hogy hírnevet szerezzen termékének. Még Michael Jackson popénekes is játszott vele az 1995-ös E3 játékszakmai konferencián, aminek hála felhasználók százait kezdte érdekelni a szürke, fedeles masina.

A Sony a Segának is bevitt egy kegyelemdöfést a PlayStationnel. A Sega az 1995-ös E3-ra magával vitte Saturn nevű készülékét, amelyet 399 dollárt kínáltak. A rivális Sony rögtön utánuk lépett színpadra, ugyancsak egy dolog miatt, hogy közöljék a PS árát. A fejlesztői csapat akkori vezetője, Steve Race nem beszélt sokat, a lényegre szorítkozott: a PlayStation 299 dollárba fog kerülni. Ezután levonult a színpadról. A többi pedig, ahogy mondani szokás,

már történelem.

A Playstation időközben világrekorder is lett, miután a konzolcsalád eszközei (minden eddig megjelent gépet beleszámítva) több mint 450 millió példányban találtak gazdára. A Guinness-rekordot Tokióban ünnepelte a cég, ahol a PlayStation kitalálója, Ken Kutaragi is jelen volt.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Gécs Dániel Tech

Feltámasztották a PlayStation egyik klasszikusát, ismét játszható a MediEvil

Több, az ezredforduló előtt megjelent játékát is előkapta már a Sony, a sorból pedig az 1998-as sikercím, a MediEvil sem maradhatott ki. A fekete humorú, kissé ügyetlen lovag kalandját bemutató videojáték most 4K-ban és újratervezett grafikával tért vissza. Ráadásul úgy, hogy közben minden hibát benne hagytak.