szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A NASA GOES-16 nevű időjárási műholdja percenként rögzítette, hol tart épp a Laura hurrikán, majd az adatokból a Wisconsini Egyetem kutatói állítottak össze egy videót.

Augusztus 27-én érte el az Egyesült Államok partjait a Laura nevű hurrikán, amely miatt félmillió embernek kellett elhagynia az otthonát. A vihart, ami 240 km/h széllel csapott le Louisiana államra, a GOES-16 nevű időjárási műhold is nyomon követte.

Statikus műholdfelvételeket már korábban is láthattunk a hurrikánról, ám köszönhetően annak a nagy mennyiségű, nagy felbontású adatnak, amit a szatellit a Földre sugárzott, a Wisconsini Egyetem kutatói egy látványos animációt tudtak készíteni a mozgásáról. A videóban jól látszódik, ahogy egyre közelít a szárazföld felé, majd elérve azt szép lassan egyre beljebb halad.

Az első felvétel az infravörös megfigyelés adatait mutatja. A kék régió a villámlások helyét, sűrűségét és kiterjedését mutatja. A második felvételen teljes valójában láthatjuk a hurrikánt, majd a harmadikon ismét az infravörös felvételt nézhetjük meg, de már a villámlások feltűntetése nélkül.

Bár a felbontás első ránézésre nem tűnik túl jónak, azért nem árt tisztában lenni vele, hogy a műhold mintegy 35 ezer kilométeres magasságban kering. A felvételeket percenként készítette a szatellit.

Egy másik érdekesség, hogy a videóban a felhők tetejének hullámzását is látni lehet. Az ilyen "gravitációs hullám" akkor keletkezhet, ha a levegő nagyon gyorsan jut el egyik helyről a másikra. Ez a hurrikán szeme körül olyan, mint amikor egy dugattyú nagyon gyorsan jár le és fel.

A NASA GOES-16 műholdja 2017 januárjában kezdte meg a munkát, és korábban már láthattunk, hogyan követi végig a villámokat.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!