Hiányzik a jól megszokott könyvillat. Lapozás közben nem hallani azt a semmi máshoz nem hasonlítható hangot. Biztos megfájdulna tőle a fejem.
Talán ez a három leggyakoribb indok, amelyet az ebook-olvasástól ódzkodók kapásból rávágnak arra kérdésre, miért nem kívánnak elszakadni a jó öreg papír könyvektől. Akadhatnak továbbá olyanok is, akik esetleg a színes borítók, grafikai elemek és fényképek miatt tartják magukat távol az e-book-olvasóktól, számukra van egy jó hírünk.
Egy ideje már színes formában is fogyaszthatunk e-könyveket, amire ékes bizonyíték jelen tesztalanyunk, a PocketBook InkPad Color.

Gyökerek
Furcsa leírni, mindenesetre tény, hogy az e-book-olvasók lassan két évtizede velünk vannak. Rengeteg gyártó képviselteti magát különböző termékekkel a piacon, de mind közül talán az amerikai Amazon etalon készüléke, a Kindle örvend a legnagyobb népszerűségnek. Ennek első generációja még 2007-ben került a boltokba, mostanság pedig már a tizedik generációnál tartunk.
Ugyancsak 2007 volt az az esztendő, amikor az ukrajnai PocketBook kiadta első e-book olvasóját. Tapasztalatnak ez a 2012 óta már Svájcból irányított vállalat sincs híján, az elmúlt években ugyanis több mint negyven különböző termékkel lepte meg a digitális olvasás rajongóit.
Ezek közül a legfrissebb a cikkbéli képeken is látható InkPad Color, mely 195x136,5x8 milliméteres mérete révén egy, az átlagnál nagyobb készülék. Cserébe viszont értelemszerűen a kijelzője is méretesebb a megszokottnál.


Vegyük kézbe!
Ebben az iparágban szerencsére még nem ütötte fel a fejét az okostelefon-szektorban dúló keretmentesség-őrület. A kijelző minden oldalán jól értelmezhető méretű, de például az aktuális Kindle-nél vékonyabb káva található, amin remek fogást lehet találni olvasáskor.
Míg a Kindle Paperwhite 4-ben egy 6 colos képátlójú kijelző található, addig a PocketBook InkPad Color egy 7,8 colos panelen tárja elénk a különböző vizuális tartalmakat. Az Amazon elegánsabban oldotta meg az előlapot: a kijelző és a káva egy síkban van, illetve a háttérvilágítás apró LED-fényei nem sejlenek át az alsó és felső peremeknél.


Háttérvilágítás tehát van, vagyis este az ágyban nem kell lámpát kapcsolni az olvasáshoz, ez azonban nem számít újdonságnak. Tulajdonképpen a színes képmegjelenítés sem új fejlesztés, hiszen már a 2000-es évek végén létezett ilyen képességű e-olvasó. Mindenesetre tény, hogy a színes olvasók mind a mai napig kuriózumnak számítanak.
A PocketBook újdonságában új színszűrő gondoskodik a korábbinál jobb, de véleményünk szerint további optimalizációra szoruló minőségről. Szürkeárnyalatos módban 1872x1404 pixeles felbontást kapunk, ami nem rossz, de a hasonló pixelsűrűségű Kindle képe jobb minőségűnek, papírszerűbbnek tűnik.

A 4096 színárnyalatú színes módban már csak 624x468 képpontot vonultat fel a technika. Ez messze elmarad a mobilok és tabletek szintjétől, így színes magazinokat továbbra is az utóbbiakon igazán élvezetes digitális formában lapozgatni. Már csak amiatt is, mert ha gyakran bele kell nagyítani az éppen fogyasztott tartalomba,
gyorsan előjön az e-book olvasók egyik gyengesége, a lassúság.
A többpontos érzékelésre képes kapacitív érintőpanel színes módjában talán a képregények nyújtják a legjobb felhasználási élményt. A 24 apró LED fényerejével nincsenek gondok, mint ahogy a betekintési szögek és a relatíve alacsony tükröződés is rendben van.

Mit tud még?
Az egy híján húsz elektronikuskönyv-formátumon kívül többféle kép- és hangállománnyal is elboldogul az új PocketBook. Hatféle hangoskönyvet is használhatunk, melyeket tizenhat nyelven olvastathatunk fel. Magyarul nem tud a rendszer, illetve beépített hangszóró hiányában a feladathoz szükség lesz valamilyen Bluetooth-on csatlakoztatott hangkeltő megoldásra is.
Mivel az úgynevezett elektronikus tintás kijelző lényegében csak akkor fogyaszt energiát, amikor éppen frissíti a megjelenített tartalmat (azaz lapozáskor), elég hetente, vagy akár több hetente töltőre dugni a készüléket. A töltési gyakoriságot befolyásoló tényező, hogy milyen gyakran használjuk sötétben, bekapcsolt világítással az olvasót. Kár, hogy a Kindle-lel ellentétben vízállóságot nem kapunk, ami a kádban, medencében történő használatot veszélyessé teheti.

A Linux operációs rendszerű InkPad Coloron többféle gyárilag feltelepített extra alkalmazás található. Említést érdemel többek közt a színező applikáció, a számológép, a jegyzetkezelő, a sakk és sudoku játékok, illetve a webböngésző. Utóbbi körülbelül ugyanolyan lassú és közel használhatatlan, mint a Kindle hasonló alkalmazása.
A 16 GB belsőmemória korrekt méretű, bár megjegyzendő, hogy a nagyfelbontású színes tartalmak jelentősen több helyet foglalhatnak, mint az egyszerű szöveges tartalmak. Szerencsére adott a bővítési lehetőség, a microSD slotba maximum 32 GB-os kártyát lehet becsúsztatni. A wifi támogatás magától értetődik, a 2900 mAh kapacitású aksit USB-C-n porton lehet tölteni.
A Kindle Paperwhite 4 ódivatú microUSB csatlakozós, viszont még az idén érkezik a már USB-C-s utód, viszont az Amazon első színes e-book olvasója várhatóan csak 2022-ben lát majd napvilágot. Utóbbi előreláthatólag már 40 ezer színárnyalat megjelenítésére lesz képes, de addig várhatóan a PocketBook is feljön majd erre a szintre.


Konklúzió, árak
+ : nagyméretű kijelző, színes képmegjelenítés, hosszú üzemidő, bővíthető memória, extra funkciók. –: a a kijelző lehetne jobb minőségű, sokszor lassúnak érződik, nem vízálló kivitelű, magas ár. |
A PocketBook InkPad Color 2021 tavaszán az egyik legfejlettebb e-book olvasó. Hibátlannak viszont messze nem mondható, ráadásul az árát is alaposan megkérik: az árcédulán mintegy 110 ezer forintos összeg olvasható.
Sovány vigasz, hogy a hasonló méretű színes kijelzős Onyx Boox Nova 3 is legalább ennyibe kerül, ráadásul ez a modell hardveresen erősebbnek is tűnik.
Az Amazon Kindle Paperwhite 4 ugyan kisebb és nem színes, de 50 ezer forint magasságában remek olvasási élményt biztosít. A Kindle Oasis 3 sem színes, de 7 colos kijelzője révén eggyel nagyobb méretű, cserébe viszont közel kétszer annyiba kerül, mint kisebb testvére.

A többi tesztünket itt találja. Ha rendszeresen szeretne értesülni róluk, lájkolja a HVG Tech rovatának facebookos oldalát.