szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Isabella Plunkett az ír parlament egyik bizottsága előtt beszélt arról, hogy naponta kell döntenie a súlyos erőszakot tartalmazó bejegyzések sorsáról.

Régóta hallani már arról, hogy a Facebooknál moderátornak lenni finoman szólva sem egy álommunka. Hogy mennyire, azt jól példázza, hogy a cég egy évvel ezelőtt egyezett meg peren kívül a volt alkalmazottakkal, és 16,9 milliárd forintnyi kártérítést fizetett ki nekik. Ennek oka, hogy többüknél poszttraumás stressz zavart (PTSD) diagnosztizáltak, miután munkájuk során rendszerint brutális tartalmakat – például egy súlyos gyilkosságról készült bejegyzést – kellett megnézniük.

Hogy milyen a Facebooknál moderátornak lenni, arról nemrég a cég egyik alkalmazottja beszélt az ír parlament egyik bizottsága előtt – számolt be róla a BBC. Isabella Plunkett két éve dolgozik a közösségi oldalnak – a cikk szerint jelenleg is –, ám úgy érzi, már nem bírja sokáig.

Facebook

A 26 éves nő feladata az olyan bejegyzések felülvizsgálata, amelyekben a legdurvább dolgok: erőszak, (szexuális) kizsákmányolás, szélsőséges tartalmak vagy épp öngyilkosság szerepelhetnek. Plunkett szerint a családjának és a barátainak az általa aláírt titoktartási szerződés miatt sosem beszélhetett a munkájáról.

A Facebook a BBC-nek azt mondta, a titoktartási szerződés egy bevett gyakorlat, ugyanakkor az alkalmazottak bármikor beszélhetnek orvosokkal vagy tanácsadókkal, illetve a nap 24 órájában kérhetnek segítséget. Hozzátette: a munkavállalók csak az általuk felülvizsgált tartalmakról nem beszélhetnek, minden más, a munkájukkal kapcsolatos dologról azonban igen.

[Kiszivárgott a Facebook belső kézikönyve: ezért és így törölnek bejegyzéseket]

A nő szerint naponta nagyjából 100 bejegyzést kell felülvizsgálnia – képeket, szöveges posztokat és videókat egyaránt –, ami komoly lelki megterhelést jelent a számára. Emellett azt állítja, – más kollégájával ellentétben – nem engedték, hogy otthonról dolgozzon, így mostanra szorongás alakult ki nála, amire antidepresszánst szed. Mint mondja, minden nap egy rémálom, a kapott segítség pedig "elégtelen". Plunkett a Facebook írországi partnerénél, a Covalennél dolgozik.

AFP / ALASTAIR PIKE

A nő elmondása szerint hetente 1,5 órát fordíthatnak arra a dolgozók, hogy foglalkozzanak a mentális egészségükkel, de szerinte ez nem elég, mert a bejegyzések miatt rémálmai vannak. "Sosem tudhatod, hogy milyen bejegyzés kerül eléd, hogy abban mi szerepel, de mindegyiket végig kell nézned, mert lehet, hogy épp egy olyat kell moderálni, ami megsérti a felhasználói feltételeket" – nyilatkozta a BBC-nek Plunkett. Hozzátette: ez nem egy olyan munka, ami után hazamegy az ember, és nem gondol az irodában történtekre.

A lap beszámolója szerint a Facebook a munkaszerződésbe azt is beleveszi, hogy a moderátori munka PTSD-t okozhat, így az aláírásával ezt a kockázatot a dolgozók is elfogadják.

A Facebook a jövőben a mesterséges intelligenciával szeretné levenni a terhet a moderátorok válláról, ám Plunkett szerint ez inkább csak vágy, a cég által készített rendszer ugyanis közelében sincs a megfelelőnek.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!