szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Japánról többek között a csúcstechnológia jut az ember eszébe. Ezért is meglepő, hogy jó pár kormányzati fennhatóság alá tartozó vállalatnál olyan régi technológiákhoz ragaszkodnak, mint például a floppylemez.

Nem véletlen, hogy a fiatalok között sokan vannak, akik nem is tudják, mi az a floppylemez, a Sony már több mint egy évtizede leállította ennek a mágneses elven működő adattároló eszköznek a gyártását. Azóta már megnövekedett a gépek tárolási kapacitása, ráadásul sokkal korszerűbb adattárolási módszerek is vannak, nem is beszélve a felhős adattárolásról.

Ennek ellenére vannak intézmények, ahol még mindig ragaszkodnak ehhez az eszközhöz. Ráadásul Tokióban, ami már csak azért is meglepő, mert Japánnal kapcsolatban azonnal a csúcstechnológiás megoldásokra gondolunk. Több olyan munkahely is van a japán fővárosban, ahol csak most kezdik lecserélni ezeket a lemezes adattárolókat.

A Nikkei Asia jelentése szerint viszont ez sem fog máról holnapra történni, a tisztviselők ugyanis vonakodnak váltani. Hogy mi ennek az oka? Például az – mondta el az egyik nagy cég közpénzekért felelős tisztviselője a Nikkei Asianak –, hogy ezek a lemezek még soha nem törtek össze és nem vesztek el adatok sem róluk. Hogy akkor most mégis miért váltanak? Na nem azért, mert vonzónak találnák az új technológiákat, hanem kifejezetten anyagi okokból.

Conserve Energy Future

A szóban forgó cég hajlékonylemezekre mentette az alkalmazottak fizetési adatait, és a lemezeket vitték a bankba feldolgozni. Most viszont a bank bekeményített, és közölt, ezentúl díjat számít fel a lemezek kezeléséért, ami éves szinten körülbelül ötezer dolláros többletkiadást jelentene a cégnek.

Bár e ragaszkodás ehhez az elavult adathordozóhoz furcsa lehet, azonban tudni kell, nem ez az egyetlen „nosztalgia-eszköz”. Japánban jelenleg is sok helyen használnak faxkészüléket (egy újabb eszköz, amit talán nem is ismernek a fiatalok). Ugyan júniusban az ország közigazgatási reform munkacsoportja közleményt adott ki e készülékek fokozatos megszüntetéséről (az e-mailek javára), óriási volt a felháborodás a köztisztviselők körében, akik hevesen érveltek a faxok megtartása mellett. A kezdeményezésnek azt kellett volna elősegítenie, hogy Japán nyisson a digitalizálás felé, ehelyett a közvélemény erős ellenállásába ütközött.

Ettől függetlenül Tokió város különböző kormányzati részlegei már megkezdték az adatok áthelyezését hajlékonylemezekről más online tárolóformátumokra. Az átállás befejezése azonban évekbe telhet. Csijoda járásban például – ahol a japán kormányhivatalok közül sok található – a teljes digitális átállási terv 2026-os befejezési dátumot céloz meg – írja a Nikkei Asia.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!