Súlyos bírságot kap a nyakába 2026-tól az a cég, amely nem teljesíti az ESG-kötelezettségeit

Az SZTFH 2026. január 1-jétől bírságolhat az ESG-törvény alapján, ennek tételeit rendezné most az NGM egy rendeletben.

  • HVG HVG
Súlyos bírságot kap a nyakába 2026-tól az a cég, amely nem teljesíti az ESG-kötelezettségeit

Megjelent a kormány honlapján egy rendelettervezet az ESG-törvény alapján kiszabható bírságokról.

Mint azt lapunk is megírta, május 13-án Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes benyújtotta a 2026-os költségvetés megalapozásáról szóló törvényjavaslatot, amelyben egy sor módosító (leginkább: könnyítő) indítvány szerepelt a beszállítói láncok tisztaságáról szóló ESG-törvényhez. Ezek legfontosabb eleme, hogy a törvény hatálya alá tartozó nagyvállalatok további kétéves felkészülési időt kapnak az első tanúsított ESG-beszámolójuk elkészítéséhez, a mikro-, kis- és középvállalkozások pedig 2027 közepéig teljes mértékben mentesülnek minden ESG adatszolgáltatási kötelezettség alól.

A vállalatoknak a Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatóságának (SZTFH) kell megküldenie a beszámolóikat 2027-től. Ez azonban nem jelenti azt, hogy a köztes időben a hatóság ne ellenőrizhetné a beszámolók elkészítését, az SZTFH ráadásul 2026. január 1-jétől bírságolhat is – ezeknek a tételeit tette most közzé az NGM, a tervezet jelenleg egyhetes társadalmi vitán van.

Ki-ki tegye fel a kérdést a saját cégével kapcsolatban: miért foglalkozik fenntarthatósággal?

Szabályok, elvárások, hitelfelvétel, konkurencia. Mióta megszületett az EU-s javaslatcsomag, újra meg újra eszünkbe juthat a mondás, hogy „a pokolba vezető út is jó szándékkal van kikövezve”.

Az SZTFH az ESG-törvény és a kapcsolódó rendeletek megsértése esetén a következő bírságokat szabhatja ki:

1. Jogosulatlan ESG közreműködői tevékenység folytatása esetén a bírság mértéke legalább ezer forint, de legfeljebb 10 millió forint.

2. Engedély nélküli vagy a kiadott engedélytől eltérő tartalmú ESG-adatigénylés esetén a bírság mértéke 1 millió forint, vagy a vállalkozás vagy szervezet nettó árbevételének legfeljebb 1 százaléka, de de maximum 50 millió forint.

3. ESG-értékelés céljából más szervezettől történő adatbekérés szabályainak megsértése esetén ugyanazon bírságszabályok érvényesek, mint az előző pontban.

4. Az ESG Hatóság felé történő kötelező adatszolgáltatás elmulasztása esetén a bírság 200 ezer forinttól 2 millió forintig terjedhet.

5. Adatbejelentési és bejelentési kötelezettségek megszegése esetén:

  • Ha az ESG-közreműködő nem tesz eleget az adatszolgáltatási kötelezettségének: 200 000 – 2 000 000 forint.
  • Ha nem jelenti be a nyilvántartott adatokban történt változást: 200 000 – 5 000 000 forint.
  • Ha az akkreditált ESG-tanácsadó nem jelenti be a saját adataiban történt változást: 200 000 – 2 000 000 forint.
  • Ha az ESG-beszámolók, ESG-minősítések vagy ESG-szoftverek nyilvántartására kötelezett nem jelenti be a szükséges adatokat: 200 000 – 2 000 000 forint.
  • Ha a nyilvántartott adatokban bekövetkezett változást nem jelentik be: 200 000 – 1 000 000 forint.

A bírságok kiszabása mindig az arányosság és fokozatosság elvének figyelembevételével történik.

A bírságot a Hatóság határozatának véglegessé válását követő 8 napon belül kell befizetni a Magyar Államkincstárnál vezetett, a határozatban megjelölt számlára. A bírság összegének megállapításánál a Hatóság figyelembe veszi a jogsértés fenntartható fejlődésre, valamint a környezeti és társadalmi felelősségvállalásra gyakorolt negatív hatását, és azt, hogy a jogsértő tett-e önkéntes intézkedéseket a jogsértés megszüntetésére még a Hatóság eljárása vagy döntése előtt.

Ha több szabálytalanság történik, a bírság legnagyobb mértéke ezek külön-külön megállapítható maximális összegeinek összege lehet.

Útmutató cégvezetőknek

Útmutató cégvezetőknek