Kihívások és lehetőségek – mire számítanak az európai vállalkozások?
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
Az SZTFH 2026. január 1-jétől bírságolhat az ESG-törvény alapján, ennek tételeit rendezné most az NGM egy rendeletben.
Megjelent a kormány honlapján egy rendelettervezet az ESG-törvény alapján kiszabható bírságokról.
Mint azt lapunk is megírta, május 13-án Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes benyújtotta a 2026-os költségvetés megalapozásáról szóló törvényjavaslatot, amelyben egy sor módosító (leginkább: könnyítő) indítvány szerepelt a beszállítói láncok tisztaságáról szóló ESG-törvényhez. Ezek legfontosabb eleme, hogy a törvény hatálya alá tartozó nagyvállalatok további kétéves felkészülési időt kapnak az első tanúsított ESG-beszámolójuk elkészítéséhez, a mikro-, kis- és középvállalkozások pedig 2027 közepéig teljes mértékben mentesülnek minden ESG adatszolgáltatási kötelezettség alól.
A vállalatoknak a Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatóságának (SZTFH) kell megküldenie a beszámolóikat 2027-től. Ez azonban nem jelenti azt, hogy a köztes időben a hatóság ne ellenőrizhetné a beszámolók elkészítését, az SZTFH ráadásul 2026. január 1-jétől bírságolhat is – ezeknek a tételeit tette most közzé az NGM, a tervezet jelenleg egyhetes társadalmi vitán van.
Az SZTFH az ESG-törvény és a kapcsolódó rendeletek megsértése esetén a következő bírságokat szabhatja ki:
1. Jogosulatlan ESG közreműködői tevékenység folytatása esetén a bírság mértéke legalább ezer forint, de legfeljebb 10 millió forint.
2. Engedély nélküli vagy a kiadott engedélytől eltérő tartalmú ESG-adatigénylés esetén a bírság mértéke 1 millió forint, vagy a vállalkozás vagy szervezet nettó árbevételének legfeljebb 1 százaléka, de de maximum 50 millió forint.
3. ESG-értékelés céljából más szervezettől történő adatbekérés szabályainak megsértése esetén ugyanazon bírságszabályok érvényesek, mint az előző pontban.
4. Az ESG Hatóság felé történő kötelező adatszolgáltatás elmulasztása esetén a bírság 200 ezer forinttól 2 millió forintig terjedhet.
5. Adatbejelentési és bejelentési kötelezettségek megszegése esetén:
A bírságok kiszabása mindig az arányosság és fokozatosság elvének figyelembevételével történik.
A bírságot a Hatóság határozatának véglegessé válását követő 8 napon belül kell befizetni a Magyar Államkincstárnál vezetett, a határozatban megjelölt számlára. A bírság összegének megállapításánál a Hatóság figyelembe veszi a jogsértés fenntartható fejlődésre, valamint a környezeti és társadalmi felelősségvállalásra gyakorolt negatív hatását, és azt, hogy a jogsértő tett-e önkéntes intézkedéseket a jogsértés megszüntetésére még a Hatóság eljárása vagy döntése előtt.
Ha több szabálytalanság történik, a bírság legnagyobb mértéke ezek külön-külön megállapítható maximális összegeinek összege lehet.
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
A tranzakciós illeték kiterjesztése jelentősen átalakíthatja a Revolut és más neobankok vállalati díjstruktúráját.
Adózási és adatszolgáltatási kötelezettségek 2025. július 16. és 2025. augusztus 31. között.
Van a kártyás fizetés elfogadásánál kevésbé költséges megoldás is már a piacon: a qvik rendszer használatával a költségek 30–40 százalékkal mérsékelhetők.
A szexet kínálók és a digitális izgalomra vágyók Covid alatti egymásra találása röpítette az egekbe az OnlyFanst, melyen most jó pénzért túladna a nyilvánosságot kerülő tulajdonosa.
A Tisza Párt elnöke Szabó Tündére utalva reagált a Róka Rékáról szóló hírekre.
A humorista szerint a miniszterelnök hazudik, amikor azt mondja, hogy számíthatnak rá a kárpátaljai magyarok.
Az „aki akar, az dolgozhat” kijelentés ugyanakkor számos vidéken nem több, mint hiú ábránd.
Olaszországi nyaralása idején történt végzetes baleset.