szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az amerikai Northwestern Egyetem kutatói egy speciális gélt fecskendeztek az egerekbe, ami segített az állatoknak, hogy újra képesek legyenek járni.

Ha valakinél megsérül a gerincvelő, előfordulhat, hogy többé nem lesz képes járni. Az elmúlt években a mérnökök sokat dolgoztak azon, hogy ezek az emberek újra fel tudjanak állni a kerekesszékből. Egy francia férfi például a 16 éves fiának épített egy ilyen szerkezetet.

Bár a megoldás hatékonynak tűnik, a készülék meglehetősen drága, és egyelőre viszonylag kevés ember számára érhető el. A tudósok már csak ezért sem tettek le arról, hogy valahogyan meggyógyítsák azokat, akik a gerincsérülésük miatt nem tudnak járni. Nemrég ezen a téren értek el igen komoly előrelépést.

A chicagói Northwestern Egyetem kutatói egy speciális gélt fejlesztettek ki, amit a lebénult egerek gerincvelő-sérüléséhez fecskendeztek be. Négy héttel azután, hogy ezt megtették, az állatok ismét képesek voltak járni.

A kutatók a kísérlet során azt tapasztalták, hogy a befecskendezett és önmagától elrendeződő gél segíthet regenerálni a sérült idegsejteket, és csökkentette a hegszövetek számát, ami épp a regenerálódás gátja. Emellett elősegítette a vérerek növekedését, ezzel pedig több tápanyagot biztosított a gerincvelő számára.

A szakemberek összesen 76 lebénult egéren tesztelték az eljárást. Egy részük a kifejlesztett gélt kapta meg, míg a kontroll csoport egyszerű placebót. Az eredmények azt mutatták: azok az állatok, amelyek a gélt kapták meg, a befecskendezés után négy héttel már képesek voltak mozgatni a lábaikat, míg a placebót kapó társaiknál semmilyen változás nem történt – írja a New Scientist.

A szervezeten belül szállít gyógyszert ez a 0,25 mm átmérőjű robot

A Zürichi Műszaki Egyetem mérnökeinek az "újszülött" tengeri csillagok mozgásását sikerült leutánozniuk.

Az egerek járási képességét kétféle képpen értékelték. Egyrészt egy átlagos pontszámot adtak a boka mozgására, a test stabilitására, a mancsok elhelyezkedésére és magára a lépésre. Ezek szerint a kezelt egerek értékei háromszor magasabbak voltak a placebót kapottakéhoz képest. Emellett a kutatók az egerek hátsó lábait színes festékbe mártották, majd hagyták, hogy az állatok átsétáljanak egy fehér papíron. Ez a teszt azt mutatta, hogy az egerek lépései hosszabbak lettek.

A kutatók azt remélik, hogy az egereken alkalmazott terápiát az embereknél is hasznáni lehet majd, ám hangsúlyozták, hogy az egérkísérletek eredményei nem mindig hoznak ugyanolyan eredményt az embereknél.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!