szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A MyHeritage a mesterséges intelligencia segítségével animálja a rendszerbe feltöltött fotókat.

Az alapvetően családfakutatásra berendezkedett MyHeritage egy igen különleges – bárki által ingyenesen használható – szolgáltatással rukkolt elő még 2021 elején. A cég a mesterséges intelligencia segítségével lehetővé tette, hogy a régi családi fotókon szereplő személyek újra életre keljenek.

A Deep Nostalgia nevű mesterséges intelligencia a feltöltés után rövid videókat és GIF-eket készít a felvételekből, emellett pedig azok minőségén is javít. A MyHeritage úgy nyilatkozott, azért hozta létre a felületet, mert szerinte azzal, hogy láthatjuk egykori rokonaink mozgó arcát, még közelebb érezhetjük őket.

A szolgáltatás azóta is működik, a The Sun pedig utánajárt, hogyan fogadták azok, akik ki is próbálták a MyHeritage fejlesztését.

A 25 éves, Floridában élő édesanya, Cherie Bergman azután próbálta ki a szolgáltatást, hogy több videót is látott a témában a TikTokon. Ő a néhány évvel korábban elhunyt édesapja fotóját töltötte fel, és alig hitte el a végeredményt, annyira életszerű volt. A lapnak úgy nyilatkozott, az édesanyjának és a testvéreinek is megmutatta, és teljesen „kiakadtak” a látottakon.

A nő kiemelte: nem szomorúságot, hanem örömöt érzett, mert újra láthatta az édesapját.

A The Sun egy másik felhasználóról is írt, a 99 éves amerikai veterán katonáról, Jake Larsonról, aki szintén kipróbálta a szolgáltatást. A férfi a néhai felesége, Lola fényképét töltötte fel az unokája segítségével, aki videóra vette a reakcióját. A TikTokra feltöltött felvételt több mint 39 millióan látták: az egykori katonát a felesége láttán elöntötték az érzelmek.

@storytimewithpapajake What amazing technology to be able to see her again ❤️ #papajake #deepnostalgia #lovestory #ww2history #veteran ♬ Somewhere In Between - August Wilhelmsson

A lap arról ír, hogy a MyHeritage a 2021 februári indulása óta már több mint 100 millió fotót animált, vagyis óránként arcok ezreit dolgozta fel.

A mesterséges intelligencia előre rögzített mozgásokkal kombinálja össze az arcot, így a régi fotó szereplője képes mosolyogni, pislogni, mozgatni a fejét. Az eredmény annyira élethű, mintha valóban videóra vették volna az illetőt. A deepfake technológiára építő megoldás alapvetően ártalmatlan, azonban a The Sun emlékeztet: nem árt vele óvatosnak lenni, ugyanis könnyen vissza lehet élni vele.

Sam Gregory, a deepfake-kel foglalkozó szakember szerint pontos szabályozásra van szükség az ilyen algoritmusok használatát illetően, mert az ilyen videókat egyre kevésbé lehet megkülönböztetni a valóditól. Márpedig ez komoly visszaélésekre ad lehetőséget.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!