szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A szakértő szerint a ma elérhető lézertechnológia elvben ilyesmire is alkalmassá tehető.

Lézerfény segítségével zavarná meg a fejünk fölött keringő, többek közt információgyűjtés miatt pályára állított műholdakat Oroszország – állítja a The Space Review. A lap szerint a technika a szatellitek optikai érzékelőjét támadná, hogy az adatgyűjtés eredménye értékelhetetlen legyen. A berendezést Kalina néven emlegetik.

Az IFLScience oldalán megjelent szakértői kommentár szerint a ma elérhető legfejlettebb lézertechnika elméletben felkészíthető ilyen feladatra, de ezzel kapcsolatban nem árt tudni néhány dolgot. Egyrészt a lézerfényt hihetetlen pontossággal kell az elvakítandó tárgy érzékelőjére irányítani, és az sem mindegy, hogy ezt milyen távolságból vezénylik le. Egy másik probléma, hogy a sugárnyalábnak a földi légkörön is át kell haladnia. (Az orosz műszer állítólag egy földi egységet használva működik, nem pedig az űrből.)

A Kalina állítólag az infravörös tartományban üzemel, és egy több méter átmérőjű teleszkóp segítségével fókuszálja a sugarat. Ez biztosítja, hogy a nyaláb ne essen szét.

Az optikai érzékelőket használó kémműholdak általában alacsony Föld körüli pályán, néhány száz kilométeres magasságban működnek. Ezeknek a berendezéseknek többnyire csak néhány percbe telik, amíg a felszín egy adott pontja fölött elhaladnak. A Kalinának tehát viszonylag rövid ideje van célba venni, és elvakítani a tárgyat.

Az oroszok korábban amúgy azt állították, hogy 2019-ben teszteltek egy teherautóra szerelhető, Peresvet nevű, hasonló munkára kitalált rendszert. Arról azonban már nem érkeztek hírek, hogy a szerkezet próbája sikeres lett volna.

(Nyitóképünk illusztráció.)

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!