szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A kutatók szerint a földönkívüli űrhajók gyorsulása gravitációs hullámokat kelthet, igaz, ehhez meglehetősen nagynak kell lenniük.

Évtizedek óta dolgoznak már azon a kutatók, hogy valamilyen jelét találják a földönkívüli életnek. Most egy újabb módszerrel próbálkoznak: gravitációs hullámokat keresnek.

Az IFLScience arról ír, hogy a Kaliforniai Egyetem kutatói a gravitációs hullámok detektálására szolgáló rendszerrel erednének a földönkívüliek nyomába. Az elméletük szerint a detektorok képesek lennének érzékelni az űrhajójukat, igaz, annak igencsak nagynak kellene lennie.

A gravitációs hullámok észleléséhez a nagy tömeggel rendelkező testek gyorsulására van szükség. Ebből indult ki Luke Sellers, a Kaliforniai Egyetem doktorandusza, aki úgy véli, a csillagközi utazáshoz egy űrhajónak először gyorsítania, majd lassítania kell. Bár az űrhajó minden bizonnyal kisebb tömegű, mint egy fekte lyuk, ha megközelíti a fénysebességet, a gyorsulás minden bizonnyal nagy lesz.

Drámaian felgyorsulhat a Földön kívüli élet kutatása egy új felfedezés miatt

Az amerikai kutatók felfedezése szerint az M törpecsillagok körül keringő bolygóknak jó eséllyel nincs légkörük, ezért más bolygókon kell az élet jeleit keresni.

A tudósok által csak RAMAcraft (Rapid And/or Massive Accelerating spacecraft) néven illetett űrhajók képesek lehetnek a csillagok között a fénysebesség nagy részével utazni. Ezek ráadásul elég nagyok ahhoz, hogy komplett világként funkcionáljanak, és ne kelljen leszállni egy lakatlan bolygóra például azért, hogy javítsák vagy feltöltsék azt.

Apró probléma az elmélettel, hogy bár egy fénysebességre gyorsító RAMAcraft kimutatható lenne a galaxisban, ehhez a Jupiter tömegével kellene rendelkeznie. Ugyanennél a gyorsulásnál egy Merkúr méretű objektumot már észlelni lehetne, ha a Proxima Centaurinál (kb. 4,2 fényév távolságban) lenne. Más kérdés, hogy ha egy civilizáció képes lenne egy ilyen szerkezet építésére, azt más módon is észre lehetne venni.

Ezek alapján nem tűnik túl életszerűnek, hogy így keressünk idegeneket, ám a kutatók megjegyzik, hogy a jelenlegi detektorok csupán a kezdetet jelentik, a jövőben a mostanihoz képest 100-szor érzékenyebbet tudnak majd építeni.

(Nyitóképünkön az Oumuamua csillagközi üstökös, melyet egyes tudósok idegen űrhajónak is néztek.)

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!