Ki volt a gazdagabb, Elon Musk vagy Dzsingisz kán?
A világ valaha élt leggazdagabb emberének nevét Nyugat-Afrikán kívül szinte senki nem hallotta, de mi a helyzet a többiekkel?
A BreatheSmart algoritmusa a meglévő elektronikai eszközeinkkel lenne képes figyelni, ha valamilyen probléma támad a légzésünkkel.
Az amerikai Nemzeti Szabványügyi és Technológiai Intézet (NIST) kutatói kifejlesztettek egy új, nem szokványos módszert a légzés monitorozására, ami a wifi-jelek kis változásain alapszik. Állítják: a BreatheSmart nevű mélytanuló algoritmusuk segíthet észlelni, ha a háztartásban valakinek légzési problémája van.
A megoldás azért is előnyös, mert a wifi-jelek már gyakorlatilag mindenütt előfordulnak – folyamatosan „ugrálnak” a felületeken és haladnak át azokon, miközben próbálják az eszközöket a routerekkel összekapcsolni. Minden mozgás azonban megváltoztatja a jelek útvonalát – a test mozgása is légzés közben. Probléma esetén ez megváltozik, például a mellkasunk máshogy mozog, miközben köhögünk.
Nem ez volt az első eset, hogy kutatók ilyen célokra használták a wifi-jeleket, ám a korábbi megközelítéseknek szüksége volt egy dedikált érzékelőre, és ezek a tanulmányok korlátozott adatokkal szolgáltak.
Az NIST szerint a BreatheSmart képes a piacon meglévő routerekkel és eszközökkel is működni, tehát semmi különleges termékre nincs szükség.
Az IEEE Explore folyóiratban publikált tanulmányból kiderült, hogy a tudósok megváltoztatták a router alapszoftverét (firmware) úgy, hogy az gyakrabban ellenőrizze az úgynevezett csatornaállapot-információkat (channel state information / CSI). Ezek azok a jelek, melyeket a különböző eszközök – laptopok, telefonok – küldenek a routerhez. A CSI-jelek egyenletesek, és a router érti, hogy hogyan kell kinézniük. A környezetben bekövetkező változások azonban módosítják ezeket a jeleket.
A kutatók rá tudták venni a routert arra, hogy másodpercenként 10 alkalommal kérje ezeket a CSI-jeleket, hogy jobban érzékelje, miként módosultak ezek.
A kutatók több légzési állapotot is szimuláltak egy próbababával, és figyelték ezeket a jelváltozásokat. Az így gyűjtött adatok értelmezésére Susanna Mosleh, az NIST kutatója fejlesztett ki egy algoritmust – írta az Engadget.
A kutatók szerint a BreatheSmart a szimulált légzési feltételeket 99,54 százalékban helyesen azonosította. Most azon dolgoznak, hogy a kutatásaikat felhasználhatják olyan szoftverek megalkotására, amelyek távolról tudják monitorozni az emberek légzését, a már meglévő eszközökkel.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.
A világ valaha élt leggazdagabb emberének nevét Nyugat-Afrikán kívül szinte senki nem hallotta, de mi a helyzet a többiekkel?
A HVG információi szerint egyre több a hasonló ügy.
Talán mindenki hallott már Bugyiról és Taktaharkányról, ám ezeken kívül is rengeteg érdekes nevű település van Magyarországon. Játsszon velünk!
Az 51 éves brit szakember húsz éven át dolgozott a Red Bullnál.
Kiara Lord posztolt egy szelfit.
Ez már a második alkalom.
A támogatott lakáshitel is arról szól, hogy az állam kivonul a család- és szociálpolitikából, és a felelősséget az egyénre tolja.
Az ügyben érintett lehet egy magyar kölcsönügylet is.