szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Akár már kétéves korunkból is lehetnek emlékeink – állítják kanadai kutatók, szemben azzal a vélekedéssel, hogy inkább a hároméves korunk után történteket tudjuk felidézni.

Idáig úgy tartották, hogy a legkorábbi hosszú távú emlékeink három és fél éves kor körülre tehető (ezt határnak vagy eltolásnak is nevezik), azonban az Új-Fundlandi Memorial Egyetem szakemberei vitatkoznak ezzel az állítással. Kutatásaik szerint ugyanis már ennél korábban, akár kétéves korunkból is lehetnek emlékmorzsák, bár ezeket nem annyira könnyű előhozni, igaz, nem is lehetetlen – írja a ZME Science.

Ha felidézzük a legkorábbinak vélt emlékünket, akkor utána általában képesek vagyunk még az ez előtt történtekből is visszaidézni – legalábbis így vélik a kutatók. Azt a tendenciát is megfigyelték, hogy az emberek általában félreértik az emlékeiket, és bizonyos eseményekről azt hiszik, később történtek, mint valójában.

Pexels/Josh Willink

Tanulmányuk készítése során a szakemberek áttekintettek tíz, a gyerekkori amnéziával foglalkozó cikket, illetve a laboratóriumuk publikált és nem publikált adatait, amelyeket két évtizeden keresztül gyűjtöttek. Összességében így 992 résztvevőt „vontak be” a kísérletbe, és 697 alany emlékeit ellenőriztették is a szüleikkel.

Kiderült, hogy a kísérleti alanyok túlbecsülték, hogy hány évesek voltak első emlékeik idején. Az is érdekes volt, hogy például a két, majd nyolc év eltelte után megkérdezett fiatalok ugyan pontosan felidézték ugyanazokat az emlékeket, azonban amikor már idősebbek voltak, azt hitték, későbbiek ezek a bizonyos emlékek.

A szakemberek ezt teleszkópos jelenségnek írják le a Memory folyóiratban. „Ha olyan dolgokat nézel, amelyek régen történtek, olyan, mintha egy lencsén keresztül néznél. Minél távolabb van egy memória, annál közelebbről látja a teleszkópos hatás. Kiderült, hogy a legkorábbi emléküket egy évvel előre mozdítják, körülbelül három és fél éves korukra. Viszont négyéves kor után ez már nem történik meg.”

Összességében tehát a kutatók úgy gondolják, hogy az emberek valószínűleg sokkal korábbi évekre is képesek visszaemlékezni, mint gondolnák. Azt azért elismerik, hogy a gyerekkori feledékenység kutatásához ellenőrizhetőbb bizonyítékokra van szükség, akár dokumentált külső dátumokra, akár önállóan megerősített emlékekre.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!