szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A 2023-as év első kereskedésindító csengetése az okosotthon-rendszerek tervezésével, fejlesztésével és forgalmazásával foglalkozó Chameleon Smart Home Nyrt. részvényeinek bevezetését jelezte a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) középvállalatokra specializálódott Xtend piacán – adta hírül a vállalat.

A csütörtöki tőzsdére lépés alkalmából a Chameleon Smart Home Nyrt. összesen 28 296 511 darab, egyenként 1 forint névértékű, dematerializált törzsrészvényével való kereskedés indul el a BÉT Xtend piacán.

Szarvas Péter, a Chameleon Smart Home Nyrt. elnöke
Tarnavölgyi Zoltán / Chameleon Smart Home

A vállalat 2017-ben jött létre, okosotthonok fejlesztésére fókuszáló technológiai startupként. Célja, hogy az újonnan épülő vagy felújításra váró épületek a legmodernebb épületüzemeltetési technológia segítségével biztonságossá, kényelmessé, energiatakarékossá és felhasználóbaráttá váljanak. Mindehhez olyan megoldásokat fejlesztenek, amelyek rendszerfüggetlenek, így mindegyik jelentős hardver- és szoftvergyártó termékeivel kompatibilisek.

A Chameleon rendszerének felhasználói a víz- és áramfogyasztás mérése, az árnyékolás, a világítás, az audioeszközök, a nyílászárók, a hűtés vagy a fűtés vezérlése, illetve automatizálása mellett szabályozhatják például a napelem-rendszerekkel összekapcsolt okos fűtésvezérlést is. Emellett az alkalmazással kezelhetik a kaputelefont, a garázskaput, de az alkalmazással időpontot is foglalhatnak a társasházban működő szolgáltatókhoz, sőt közösségi autótöltő és -kölcsönző szolgáltatásokat is elérhetnek.

A társaság által fejlesztett platformfüggetlen okosotthon-rendszert már több mint ezer társasházi lakásban és közel ötszáz családi házban használják Magyarországon, ám a cég megoldásai már Szerbiában, Romániában és Németországban is elérhetőek. A Chameleon 2022-ben egy felsőkategóriás lakásokat építő cég két torontói toronyházában alakította ki összesen három bemutató lakását.

Mit kaphat ma, aki okoslakást vesz?

Magyarországon az okoslakás-kínálat szegényesnek tűnik, de országszerte találni ajánlatokat. Az igény növekszik, ám érdemes alaposan utánajárni, mit ért az eladó okosság alatt.

A magyar startup megoldásaival az otthonok okoseszközein kívül a társasházi funkciók és szolgáltatások is egy helyről irányíthatók. Éppen ez utóbbitól várják, hogy az észak-amerikai terjeszkedés motorja legyen:

az UpHome társasházi rendszer egyszerre több ezer lakás és több száz társasház okosvezérlését képes ellátni.

A Chameleon a tőzsdére lépés bejelentésében emlékeztetett rá, hogy a piacbővítés lebonyolításához jelentős segítséget kapott az MFB Csoporthoz tartozó Hiventures kockázati tőkealap-kezelőtől, amely 2020 óta összesen mintegy 850 millió forint forráshoz juttatta a céget. A kanadai terjeszkedésben a helyi diplomácia is segítette a céget, valamint Nick Sousa, aki nemcsak helyi befektetőként szerepel a Chameleon történetében, hanem az Uphome Canada vezetője is lett.

A magyar okosotthonos cég a sikeres tőzsdei bevezetés érdekében a BÉT középvállalati szolgáltatás-palettájának részét képező, európai uniós forrásból megvalósuló Mentor Programhoz is csatlakozott 2022 első felében.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!