Valami nem stimmel a Microsoft böngészőjével – de mégis mi a gond?
Hiába pakolta tele hasznos funkciókkal a Microsoft az Edge böngészőt, a felhasználók többsége nem igazán kedveli, De vajon mi lehet ennek az oka?
Egyszer régen (nagyon régen) még a Microsoft nevéhez fűződött a világ legnépszerűbb böngészője, igaz, az akkori Internet Explorernek nemigen volt vetélytársa. Akkor szinte mindenki ezt a böngészőt használta, és nem is nagyon panaszkodtak rá. Múltak az évek, jöttek a jóval fejlettebb vetélytársak, miközben csökkent az Internet Explorer népszerűsége,
Ez odáig fajult, hogy a Microsoftnak lépnie kellett, ezért elindította az Edge böngészőt, előbb HTML, majd Chromium alapra téve. Időközben a böngésző sokat fejlődött, számos frissítést kapott, és beépítették a konkurensek legvonzóbb funkcióit. Összességében ma már elmondható, hogy a modern Edge minden olyan funkciót tartalmaz, amely szükséges a sikerhez.
És bár növekszik az Edge piaci részesedése, azonban ez a bizonyos siker egyelőre várat magára. Olyannyira, hogy sok felhasználó kifejezetten nem szereti az Edge böngészőt, és a legtöbben valójában csak arra használják, hogy a segítségével gyorsan letöltsenek egy másik böngészőt, például a Chrome-ot.
Miután a SlashGear saját olvasói körében végzett felmérése még a pici részesedésnek is ellentmondva a leginkább elutasított böngészőnek hozta ki a Microsoft termékét, megpróbált magyarázatot találni az ellenszenvre.
Az Edge néhány problémája – magyarázza az említett forrás – még a születése előtti időszakra nyúlik vissza. Mindenki, aki internetezik, ismeri a Microsoft korábbi böngészőjét, az Internet Explorert, azonban a fiatalabbak valószínűleg nevetség tárgyaként fognak emlékezni rá. Sok problémája volt ugyanis az IE-nek, és ahogy kezdtek felbukkanni a vetélytársak, a felhasználók aránya csökkenni kezdett. Sajnos a Microsoft rendszere lassú volt, tele volt hibákkal és olyan kiskapukkal, amelyeket könnyen kihasználhattak a net rosszindulatú szereplői. Az Internet Explorer 1995-ben indult és egészen 2022 júniusáig fennmaradt. Ez egy hihetetlen örökség, de részben ez az örökség lehet az oka annak, hogy Edge olyan rosszul áll. Lehet, hogy épp a felhasználók rossz emlékei az Internet Explorerrel kapcsolatban akadályozzák meg őket abban, hogy esélyt adjanak a Microsoft Edge-nek.
Az sem tesz jót a böngésző megítélésének, hogy a Microsoft annyira erőlteti a használatát. A böngésző, a Windows részeként, előre telepítve érkezik, amivel még nem is volna baj, mások is mellékelnek saját szoftvereket. A Microsoft azonban rá akarja kényszeríteni a felhasználókra, hogy a lehető leggyakrabban használják az Edge-t, ne csak annyi időre, amíg telepítenek a segítségével egy másik böngészőt.
Ugyan be lehet állítani egy másik böngészőt alapértelmezettként a Beállítások menüben, de ez nem számít. Ha valaki a Windows keresősáv funkcióját használja, vagy valamelyik beállítási menüben rákattint egy súgóhivatkozásra, egy Microsoft Edge ablak jelenik meg, ahelyett, hogy az alapértelmezett böngésző nyílna meg. Időközben megjelent néhány megoldás, ami orvosolta ezt a gondot, azonban a Microsoft egy frissítéssel leállította ezek működését. Egyesek még az Edge-nek a felhasználók számítógépére való eljuttatásának módszereit is összehasonlították a kémprogramokkal.
Mindezek után talán csak abban bízhatnak Redmondban, hogy a böngésző megújítására hivatott Phoenix projekt hoz változást a jelenlegi hozzáállásban.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.