szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Magyar Nemzeti Bank (MBN) nemrégiben jogszabályban kötelezte a lakossági bankokat ATM-hálózatuk sűrítésére. Ha rápillantunk a hazai bankautomatákról frissen készített, interaktív térképre, akkor látszik, hogy mindez nem is véletlen: a Helix Consulting nyilvánossá tett adatvizualizációja alapján a magyarországi járások lakosságarányos ATM-lefedettségében mintegy tízszeres különbségek is lehetnek.

Az utóbbi években a bankautomaták szerepe egyre csökken, a koronavírus-járvány végleg a készpénzmentes megoldások – kártyás, mobilos, okosórás fizetés – felé billentette a mérleg nyelvét. A Mastercard legfrissebb adatai szerint 2021-ben először fordult elő, hogy a fogyasztók többet használták kártyáikat digitális fizetésre, mint készpénzfelvételre.

Ezzel együtt vannak, akik számára továbbra is fontos, hogy bármikor készpénzhez juthassanak. Vannak olyan területek Magyarországon, ahol az ott élők romló tendenciát tapasztalnak: egyre többet kell utazniuk, amikor készpénzre van szükségük. (Ráadásul a bankautomaták penetrációja gyakran éppen ott csökkent, ahol a kártyaelfogadóhelyek száma is alacsony.) Ennek oka a bankautomaták ritkítása, amely mögött pedig az áll ATM üzemeltetése akár veszteséges is lehet, ha a forgalma és a használatáért beszedett díjak nem fedezik az üzemeltetés, azaz a helybérlet, pénzszállítás, áram, internet é karbantartás költségeit – magyarázza a Helix Consulting közleményében Hegedüs Tamás, a cég lokációanalízissel és -optimalizációval foglalkozó Insight üzletágának vezetője.

A helyzet érett a változtatásra, ugyanis a hazai járások között akár tízszeres különbség is lehet a 10 ezer főre jutó bankjegykiadó automaták számában – ez derült ki a Helix magyarországi ATM-térképéről, melyen a vállalat adatvizualizációs eszközt használva teszi látványossá a különbségeket.

Magyarország ATM-térképe. A sötétebb színek lakosságarányosan több bankautomatát jelölnek, a világosabbak pedig rosszabb ATM-ellátottságot.
Helix Consulting

Az ATM-ek legsűrűbben a siófoki és a keszthelyi járásban lettek telepítve. Előbbin 9,9, míg utóbbin 8,8 bankautomata jut 10 ezer lakosra. Könnyen kitalálható, hogy miért: mindkét térség turistaforgalma jelentős, miközben állandó lakosságszámuk területükhöz képest nem olyan magas. Mivel az ATM-ek üzemeltetőinek kifejezetten előnyös, ha más bankhoz, még inkább külföldi bankhoz tartozó kártyával használják az egységet, ezért itt sűrűn telepítik ezeket.

A magas lakosságszám miatt Budapest 7,4-es értéke nincs az élbolyban még akkor sem, ha itt üzemel a hazai bankjegyautomaták negyede, szám szerint 1225 darab.

A másik véglet a Putnoki járás, ahol tízezer lakosra mindössze 1,1 ATM jut (az egész járásban csak 2 ilyen eszköz működik), de a rétsági járásban is csak 1,2 ez a szám, a csengeri járásban pedig 1,4.

A bankautomatába fordítva beírt PIN kód vészhelyzetben tényleg riasztja a rendőrséget?

Az elmúlt napokban ismét sokan osztják meg Facebookon azt a felhívást, amely egy vészhelyzetekben használható titkos trükköt oszt meg a bankkártya-tulajdonosokkal. Sajnos hiába - még ha van is némi alapja a pletykának.

A Helix Consulting szakértője szerint az egyik előnyös megoldás lehet, ha a bankok nem fűnyíróelven döntenek az egyes ATM-ekről, hanem a rendelkezésre álló lokációanalitikai eszközökkel felkutatják a gyengén ellátott térségekben azokat az optimális helyeket, ahol az eszközt a legtöbben használják majd, így téve nyereségessé a működést, vagy minimalizálva a veszteséget, ha az mégis elkerülhetetlen.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!