szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az Európai Űrügynökség (ESA) tudósai még 2022 májusában kalibrálták a James Webb űrteleszkópot, és készítettek felvételt egy 1 milliárd fényévre lévő spirálgalaxisról. Kiderült, úgy néz ki, mint a Tejútrendszer.

Az Európai Űrügynökség csillagászainak sikerült lefotózniuk a James Webb űrteleszkóp segítségével egy olyan spirálgalaxist, ami a megszólalásig hasonlít a Tejútrendszerre. A LEDA 2046648 kódjellel ellátott csillagrendszer tőlünk mintegy 1 milliárd fényévre található a Herkules csillagképben.

A galaxis több billió csillagot és megszámlálhatatlanul sok bolygót tartalmaz. A róla készült képet még január 31-én adta közre az ESA, amit valójában azért készített el a szervezet, hogy kalibrálja az űreszközt. A teleszkópot így állították be, hogy megkezdhesse a tudományos munkát. A kép még 2022. május 22-én készült a NIRCam (Near InfraRed Camera) segítségével.

A NIRCam egy ultraerős képalkotó eszköz, ami képes érzékelni az ilyen messziről érkező fény által keltett hosszabb infravörös hullámokat. Az úgynevezett vöröseltolódás a fény hullámhosszának megnyúlását jelenti: minél messzebb van tőlünk, annál jobban megnyúlik a hullám és annál vörösebbnek tűnik.

European Space Agency

A LEDA 2046648-at körülvevő foltok többsége szintén galaxis, ugyanakkor több csillag is felismerhető a képen. A képen látható egyes objektumok olyan idősek, hogy az ősrobbanás után nagyjából 300 millió évvel keletkezhettek.

A kutatók azért is szeretik az ilyen képeket tanulmányozni, mert közelebb kerülhetnek annak magyarázatához, hogy az ősrobbanás után milyen csillagok keletkeztek, illetve, hogy hogyan kerültek a szupermasszív fekete lyukak a galaxisok középpontjába.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

(Kiemelt kép forrása: NASA. Illusztráció.)

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!