szerző:
Tetszett a cikk?

Tetszetős formák, modern anyagok és egyre csekélyebb tömeg jellemzi a legújabb futócipőket, amelyek persze sajnos nem olcsók, de nem feltétlenül kell tulajdonolni őket, és a fenntarthatóság jegyében akár ipari szén-dioxidból is készülhetnek.

A közelmúltban többször is foglalkoztunk a manapság világszerte, így többek közt hazánkban is egyre népszerűbb amatőr futás témakörrel, vázoltuk, hogy hogyan lehet eljutni a kanapén üléstől a 12 kilométer lefutásáig, és azt is megnéztük, hogy miben segíthet egy kifejezetten futásra kihegyezett okosóra.

Most a futócipők kerülnek terítékre – körbejárjuk egy picit, hogy mire érdemes odafigyelni vásárláskor, részletesen bemutatjuk két feltörekvő márka új modelljeit és egy picit belepillantunk a futócipők üveggömbjébe.

László Ferenc

Olcsó húsnak híg a leve?

A futást sokan olcsó sportnak gondolják, ami alapvetően igaz is, de a futócipő azért időről időre komolyabb kiadásokba kergethet bele. Az úgymond igazi, kicsit is komolyabb futócipők 30-40 ezer forint magasságában nyitnak, de mi a helyzet azokkal az 5-10 ezer forintos példányokkal, melyeket akár két dobozos tej és három banán között is levehetünk a boltok polcairól?

Nos, ezek az általában kétes minőségű/tartósságú cipők mindenképpen alkalmasabbak futáshoz, mint bármilyen más, nem sportoláshoz kitalált lábbelik, de nem árt vigyázni velük. A cipőt a cipőboltból alapelv itt is maximálisan él, futócipőt a futócipő-, vagy legalábbis sportboltból! Egy rosszul megválasztott futócipővel ugyanis könnyen sérülésekbe hajszolhatjuk bele magunkat.

A szakboltokban általában ingyenes a számítógépes lábvizsgálat, melynek során futópadon kell futnunk egy keveset és az erről készített lassított felvételek kielemzését követően kaphatunk személyre szabott vásárlási tanácsot.

Intersport

Teljesen normális, ha a bokánk 8-10 fokban befelé dől, ilyenkor neutrális cipőt kell vásárolnunk. 15 fok körüli befelé dőlés esetén a talpboltozat alátámasztást igényel, vagyis belső támasztékkal rendelkező úgynevezett stabil cipőt ajánlott választanunk.

Ezenkívül nem elhanyagolható, hogy milyen távokat, milyen sebességgel és milyen felületen szeretnénk futni, hogy csak a fontosabbakat szempontokat említsük. Kezdőként, de még akár haladóként is teljesen felesleges a legdrágább karbonbetétes, minimális csillapítású lábbelivel nekivágni egy normál edzésnek, mint ahogy a Ferrari sem feltétlenül a legjobb opció a hétköznapi közlekedésre.

Nike

A futópályán történő futás kapcsán megoszlanak a vélemények, van aki imádja az elvileg ízületkímélő puhasága miatt, mások szerint télen túl kemény, nyáron túl puha a rekortán, és utóbbi miatt a meleg hónapokban sokat ronthat a tempón.

Az viszont tény, hogy általában 800-1000 kilométerenként cserélni kell az elhasználódott futócipőket, és alapvetés, hogy a lábméretünknél általában eggyel nagyobb futócipőt érdemes választani.

Adidas

Hoka

Szándékosan nem olyan nagy és neves gyártóktól választottunk tesztcipőt, amelyek már hosszú évtizedek óta jelen vannak az iparágban, hanem inkább ígéretesnek tűnő feltörekvő márkákra voksoltunk. Ilyen például a 2009-ben alapított Hoka, mely azóta már amerikai tulajdonba került cég termékeit már itthon is egész jól ismerik a futás szerelmesei.

A tesztre kapott Arahi 6 egy stabil kivitelű cipő, melynek J-alakú támasztéka sűrűbb anyagból készül, de a gyártó szerint adott esetben akár normál lábállású futók is használhatják. A felső részében újrahasznosított anyagokat felvonultató, a korábbiaknál párnázottabb nyelvű vegán cipő a Hoka alapelvének megfelelően dinamikus gördülést tesz lehetővé.

Hoka Arahi 6
László Ferenc

A lekerekített aljú Arahi 6 vastag talpa igen puha, ami kiválóan csillapítja a földre érkezést. A cipőt olyan kényelmesen puhának találtuk, hogy rekortán helyett inkább aszfalton futottunk vele szívesen. A belső rész alja úgy van kialakítva, hogy a talpunkat lényegében teljesen körbe veszi: evezős példát hozva nem SUP-on ülünk, hanem egy kajakban foglalunk helyet.

Az 5 milliméteres drop azt jelenti, hogy a sarok ennyivel található magasabban a cipő orránál, a 264 grammos tömeg pedig igen kényelmes, már-már légies használatot tesz lehetővé. Az árcédulán 60 ezer forint körüli összeg olvasható, ami ebben a kategóriában átlagosnak mondható, a gyártó különböző modelljei között minimális az árbeli szórás.

László Ferenc
László Ferenc

On

A 2010-es zürichi keltezésű, de Magyarország irányába csak 1,5 éve nyitott Ont mifelénk még a futás iránt komolyabb érdeklődést mutatók sem feltétlenül ismerik, a világban járva azonban sok helyen találkozhatunk a Roger Federer teniszlegenda nevével fémjelzett cég termékeivel.

A "futás a felhőkön" jegyében az összes On cipő talpa úgynevezett felhőblokkokat vonultat fel. Ezek egyrészt kiválóan csillapítják a földre érkezést, másrészt hatékonyan támogatják az elrugaszkodást. Nehéz szavakba foglalni, de futás közben picit olyan érzésünk támadhat, mintha minden talajérintés utáni pillanat felérne egy rugók által támogatott mini kilövéssel.

On Cloudstratus
László Ferenc

A 305 grammos és 6 milliméteres dropú Cloudstratus dupla felhőpárnákkal bír, de ne gondoljuk, hogy ez a gyártó legpárnásabb modellje, mert az a még vaskosabb talpú Cloudmonster. Utóbbit nem állt módunkban kipróbálni, ellenben a 300 grammos tömeget és 11 milliméteres dropot felvonultató Cloudflyert igen, mely 25 százalékban újrahasznosított anyagokból készült modell szimpla párnázású, és a gyártó egyik leginkább stabil karakterisztikájú cipője.

Ezekkel a szintén 60 ezer forint körüli futócipőkkel rekortánon és aszfalton is nagy élmény a futás. Murván is kipróbáltuk őket, és nem is tapasztaltunk problémát, leszámítva, hogy a kisebb kavicsok néha beférkőznek az oldalról átjárható légpárnákba, de onnan könnyen el lehet távolítani őket.

On Cloudflyer
László Ferenc

Mindkét cipőt alapvetően kemény talajra ajánlja a gyártó, a Cloudstratus félmaratoni, maratoni távokra is alkalmas, a Cloudflyer pedig a gyors edzéseken és a 10 kilométeres távokon remekel leginkább. A könnyed szellőzést a nyári kánikulában nagyra értékeltük, de télen sem fázott a lábunk futás közben, és e tekintetben a Hokával is hasonlóan jó tapasztalatokat szereztünk.

Bár futásra optimalizált cipőkről van szó, visszafogott színvilágot választva a hétköznapi gyaloglós viselet remek kiegészítője is lehet egy ilyen lábbeli, 15-20 kilométeres városnézéshez kevés kényelmesebb opciót tudunk.

László Ferenc
László Ferenc

Mit hoz a jövő?

Az On szerint a jövőben nem feltétlenül kell tulajdonolnunk egy futócipőt, hanem akár a Netflixéhez hasonló előfizetéses rendszerben is használhatjuk ezeket a termékeket. A Cyclon szolgáltatás keretein belül 30 eurós havi díj ellenében 6 havonta új cipőt kaphatunk, a régit pedig leadhatjuk újrahasznosításra, ami a bab alapanyagnak köszönhetően 100 százalékos hatékonyságú.

A gyártó szerint egy Cyclon cipőnek 50 százalékkal kisebb a CO2-lábnyoma és ily módon 90 százalékkal csökkenthető a szemét mennyisége is.

On

Ugyancsak érdekes kezdeményezés a CleanCloud, mely az iparban keletkező szén-dioxodot még az előtt összegyűjti, hogy az bekerülne a levegőbe. Ezt követően fermentáció révén folyékony etanol készül, melyet dehidratálva etilén gáz képződik, amiből úgynevezett EVA pelleteket polimerizálnak, és ebből végül cipőket gyártanak.

A CleanCloud cipők egyelőre még nem kaphatók a kereskedelmi forgalomban, és nem tudni, hogy mennyivel lesznek drágábbak a normál társaiknál.

On

A többi tesztünket itt találja. Ha rendszeresen szeretne értesülni róluk, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!