szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Ausztrália legalább 2,9 milliárd forintnyi összeget fordíthat arra, hogy minden eddiginél erősebb lézerfegyvere legyen hadseregének. Olyan, amellyel szükség esetén egy tankot is meg lehet semmisíteni.

Harcképtelenné lehet tenni egy tankot egy lézer segítségével? A kérdés máre olyannyira nem csak scifi, hogy a megválaszolására Ausztrália legalább 12,9 millió ausztrál dollárt, vagyis mintegy 2,9 milliárd forintot szán.

Az Interesting Engineering írja, hogy ország védelmi minisztériuma a QinetiQ Australia nevű vállalatot bízta meg: kezdjen bele egy olyan nagy energiájú lézerfegyver tervezésébe, amely elég erős lehet a pánzélozott járművek, például a tankok kilövéséhez. A választás nem véletlenül erre a vállalatra esett, a QinetiQ ugyanis a világ vezető cége a nagy teljesítménnyel bíró lézerek kutatás-fejlesztése terén.

A projekt igen ambíciózus, a jelenlegi lézerfegyverek ugyanis arra képesek, hogy megsemmisítsék az egyébként érzékeny drónokat, vagy olyan nem páncélozott eszközöket, mint például a rakéták.

Leszedte a drónt az amerikai lézerfegyver, videó is készült róla

Demonstrálta a Lockheed Martin, mennyire hatékony az általa fejlesztett lézerfegyver.

A tankokat azonban eleve úgy tervezték, hogy kibírják a nagyobb erejű lövedékek becsapódását is, olyan lézer pedig egyelőre nem készült, ami képes lenne kárt tenni egy ilyen szerkezetben. És akkor még a modern védelmi rendszerrel ellátott tankokról nem is beszéltünk.

Egy olyan lézer, aminek ez sikerül, rendkívül erősnek kell lennie, arról nem is beszélve, hogy precízen kell célozni vele. Mindez azt is jelenti, hogy jelentős mennyiségű energiára van szükség a működtetéséhez.

Jövőre létrejön az amerikai hadsereg első olyan egysége, ami lézerfegyverekkel harcolhat

Az amerikai hadsereg korábban heteken át éles üzemben tesztelte a lézerfegyvert, ami a drónok mellett a rakétákat és a 60 mm-es aknavetőket is képes megsemmisíteni.

Ehhez valószínűleg több száz KW, vagy akár MW teljesítményű lézerre lenne szükség, és mivel nagyjából 20 százalék egy ilyen eszköz hatásfoka, ötször annyi áram kellene a működtetéséhez. Itt már egy kisebb város energiafogyasztásáról van szó.

Hogy mennyire lehetséges egy ilyen fejlesztés, egyelőre nem tudni. Jelenleg az amerikai hadsereg egy 50 KW-os lézert tudott csak felszerelni egy mozgó járműre, ami jelentősen elmarad az ausztrál kívánalmaktól. Igaz, az USA hadseregének már van olyan lézerfegyvere, ami 300 KW-ra is felskálázható.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

(A kiemelt kép illusztráció. Forrás: Lockheed Martin)

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!