Jövőre létrejön az amerikai hadsereg első olyan egysége, ami lézerfegyverekkel harcolhat
Az amerikai hadsereg korábban heteken át éles üzemben tesztelte a lézerfegyvert, ami a drónok mellett a rakétákat és a 60 mm-es aknavetőket is képes megsemmisíteni.
hvg.hu
Az amerikai hadsereg 2023 januárjában állíthatja fel az első lézerfegyverekből álló szakaszát – számolt be róla a Task & Purpose. A Stryker járműplatformra épülő, Guardian névre keresztelt fegyverrendszer egy 50 kilowattos lézert jelent, ami a drónokat, a rakétákat és az aknavetőket is képes lesz leszedni.
A beszámoló szerint a döntés mögött az áll, hogy ma már százával vetik be a harctéren az egyébként olcsó harci drónokat, amiket a hagyományos fegyverekkel nagyon nehéz levadászni. A lézerfegyver azonban nemcsak a gyorstüzelésre képes, de gyakorlatilag korlátlan munícióval is rendelkezik.
A Guardiant két cég, a Kord Technologies és a Raytheon Intelligence and Space fejlesztette ki. Az 50 kW-os fegyver egy lézermodulból, egy speciális radarból, egy célérzékelőből és egy sugárvezérlőből álló rendszer. A szerkezetet korábban négy héten át éles helyzetben tesztelték. Az eredmény akkor azt mutatta, sikerült több 60 mm-es aknavetőt is semlegesítenie, nem beszélve a különböző méretű drónokról.
A fegyvert úgy fejlesztették ki, hogy a szárazföldi egységek és a tengerészet is egyaránt használni tudja.
Mintha személyes történetében mondaná fel a kormánypolitika kritikáját, olyanok Füle Zsigmond első tapasztalatai a munka világában. Ő az a 18 éves, bácsborsódi fiatal, aki keresztkérdéseket tett fel Lázár Jánosnak bajai fórumán, és panaszára, miszerint keveset keres, a miniszter úgy válaszolt: rossz helyen dolgozik.
A Magyar Olimpiai Bizottság kapta a legtöbbet, de utalták a szokásos 110 milliót az ATV volt elnöke vállalkozásának, és jutott némi apró a Rogán-szomszéd Csetényi Csaba cégének, egy Tiborcz-, illetve egy Mészáros-közeli magántőkealap érdekeltségének is.