Jövőre létrejön az amerikai hadsereg első olyan egysége, ami lézerfegyverekkel harcolhat

Az amerikai hadsereg korábban heteken át éles üzemben tesztelte a lézerfegyvert, ami a drónok mellett a rakétákat és a 60 mm-es aknavetőket is képes megsemmisíteni.

  • hvg.hu hvg.hu
Jövőre létrejön az amerikai hadsereg első olyan egysége, ami lézerfegyverekkel harcolhat

Az amerikai hadsereg 2023 januárjában állíthatja fel az első lézerfegyverekből álló szakaszát – számolt be róla a Task & Purpose. A Stryker járműplatformra épülő, Guardian névre keresztelt fegyverrendszer egy 50 kilowattos lézert jelent, ami a drónokat, a rakétákat és az aknavetőket is képes lesz leszedni.

A beszámoló szerint a döntés mögött az áll, hogy ma már százával vetik be a harctéren az egyébként olcsó harci drónokat, amiket a hagyományos fegyverekkel nagyon nehéz levadászni. A lézerfegyver azonban nemcsak a gyorstüzelésre képes, de gyakorlatilag korlátlan munícióval is rendelkezik.

A Guardiant két cég, a Kord Technologies és a Raytheon Intelligence and Space fejlesztette ki. Az 50 kW-os fegyver egy lézermodulból, egy speciális radarból, egy célérzékelőből és egy sugárvezérlőből álló rendszer. A szerkezetet korábban négy héten át éles helyzetben tesztelték. Az eredmény akkor azt mutatta, sikerült több 60 mm-es aknavetőt is semlegesítenie, nem beszélve a különböző méretű drónokról.

A fegyvert úgy fejlesztették ki, hogy a szárazföldi egységek és a tengerészet is egyaránt használni tudja.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Gárdos Péter író-rendező: „A Kádár-rendszer kedélyes borzadály volt, a mostani pedig hideglelős borzalom”

Gárdos Péter író-rendező: „A Kádár-rendszer kedélyes borzadály volt, a mostani pedig hideglelős borzalom”

„Olyannyira rímelnek egymással az ifjúkori élményeim és a mai benyomásaim, hogy azt éreztem, ha 1971–1972-ről írok, akkor az olvasó talán ráismer, hogy ugyanez történik most, csak jóval nagyiparibb módszerekkel vernek át minket” – mondja a 77 éves, tíz éve még sikeres filmrendező, aki azóta pályát módosított. A Hamisítók című hatodik regénye az 1970-es évek kommunikációs trükkjeit és ügynökügyeit eleveníti fel.