szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az M-páciensként ismert spanyol polgárháborús sérült 1938-ban kapta meg azt a fejlövést, aminek következményeként az aggyal kapcsolatos tudományos nézet is megváltozott.

Az idegtudomány sokat köszönhet azoknak a betegeknek, akik valamilyen agysérülést szenvedtek, a segítségükkel ugyanis olyan környezetben is tanulmányozni tudják a kutatók az emberi agy működését, amilyenre egyébként etikus keretek között sosem lenne lehetőségük. Az egyik ilyen beteget csak M-betegként (vagy M-páciensként) ismeri a tudomány.

A szóban forgó férfit a spanyol polgárháborúban érte fejlövés – idézi fel a madridi El Pais. A sérülés után az illető elkezdte fordítva látni a világot.

Korábban a kutatók úgy gondolták, hogy az agy olyan régiókra osztható, amelyek élesen elhatárolódnak egymástól, és nincs, vagy csak alig van átfedés ezek között. Az M-beteg sérülése azonban felülírta ezt az elképzelést, és lehetővé tette Justo Gonzalo Rodríguez-Lealnek, egy agykutatónak, hogy új elméletet dolgozzon ki az agy működésének dinamikájáról.

Radiological Society of North America

A spanyol polgárháború 1936 és 1939 között zajlott a nacionalisták és a republikánusok között. A polgárháborút előbbiek nyerték meg, majd jött Francisco Franco diktatúrája. A páciens 25 éves volt, a republikánusok oldalán harcolt, amikor 1938-ban Levanténél találat érte a fejét.

Miután két héttel később felébredt a kómából, azt mondta, hogy a bal szemére nem lát a jobb szemével pedig csak egy halványan csillogó fényt. A koponyáján két lyuk volt: az egyik a bemeneti, a másik pedig a kimeneti nyílás. A férfi anélkül gyógyult fel, hogy különösebb orvosi beavatkozást kellett volna végezni rajta.

Az orvosa, Rodríguez-Leal az M-beteget a következő öt évben folyamatosan figyelte, és olyan furcsa tüneteket jegyzett fel, mint hogy a férfi mindenből hármat lát. A legszokatlanabb tünete azonban az volt, hogy mindent fejjel lefelé látott. Az erről írt könyvében azt írta az orvos, az M-beteg számára a legfurcsább az volt, hogy az embereket fejjel lefelé látta dolgozni egy állványon.

Ez történhet az agyával, ha magas a vérnyomása

Brit és lengyel kutatóknak elsőként sikerült meghatározniuk, hogy az agynak pontosan mely területeit károsíthatja a magas vérnyomás. Ez lehet az alapja a betegséggel kapcsolatos precíziós gyógykezelésnek.

A furcsa jelenség a hang- és tapintásérzékelésére is kiterjedt: mindkettőt úgy érzékelte, mintha a teste másik oldaláról jött volna. Ennek ellenére a férfi különösebb gond nélkül élte az életét, amit az orvos szerint úgy tehetett meg, hogy az erős ingerekre csak szelektíven figyelt oda.

Az orvos szerint a golyó a beteg agyának fal-nyakszirti részének bal oldalát érintette. A sérülés következményei miatt Rodríguez úgy gondolta, az agy mégsem osztható különálló régiókra.

Az orvos lánya nemrég úgy nyilatkozott az El Paisnak, hogy a beteg hosszú és egészséges életet élt, az 1990-es években halt meg, és mintegy 60 éven át élt úgy, hogy fordítva érzékelte a világot.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!