szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Megjelenése után nem is olyan sokkal pénztárcabarátabb kiadást kaphat az Apple Vision Pro, ami persze kompromisszumokat is jelent majd.

Az Apple június 5-én rántotta le a leplet egy új termékéről, a Vision Pro nevű kevertvalóság-szemüvegről, ami számos érdekes funkció mellett is igencsak borsos árcédulát is kapott: 3499 dollárba, azaz körülbelül 1,2 millió forintba fog kerülni, ami árfolyamtól függően, adókkal együtt itthon akár 1,5–2 millió forintot is jelenthet majd végül.

Az Apple-ügyekben rendre jól értesült Mark Gurman, a Bloomberg elemzője azonban most arról értekezett a Power On hírlevelében, hogy az Apple továbbra sem tett le a korábban már pletykált, olcsóbb AR/VR-szemüveg kiadásáról, melyet valamikor 2025 végén mutathatnak majd be – ez a dátum pedig abból a szempontból is érdekes lehet, hogy Gurman szerint ekkor érkezhet majd a Vision Pro utódja is, egy gyorsabb processzorral a fedélzetén.

Gurman szerint az olcsóbb eszközzel az új termékkategória még több ember számára lesz elérhető, hiszen a Vision Pro hétszer drágább, mint a konkurens Meta – tegyük hozzá: más jellegű – szemüvege. Az alacsonyabb árcédulával ellátott változat neve várhatóan csak simán Apple Vision, vagy Apple Vision One lehet – előbbi elég jól illeszkedne a cég névstratégiájába, az iPhone, iPad és Mac-modellek körében is jól ismert a Pro-kategória.

Megjött az Apple Vision Pro szuperszemüveg - itt a legnagyobb bejelentés az iPhone 2007-es bemutatása óta

Több mint másfél évtizede nem volt az Apple-nek olyan fontos eseménye, mint a magyar idő szerint hétfő este indult WWDC fejlesztői konferencia nyitóelőadása. Az eseményt követők 80 percen át csak egy finomra cukrozott marketingmaszlagban dagonyázhattak, de utána jött a nagy dobás. Virtuálisan. Valóságosan.

Értelemszerűen, az olcsóbb modell esetében néhány ponton kompromisszumokat kellene kötni, lévén a nagytestvérnek számos drága alkatrésze van – a 4K-s kijelzők, az M2- és R1-chipek, a kamerák és a szenzorok mind-mind igen drágák. Az olcsóbb változat várhatóan olcsóbb – alacsonyabb felbontású – kijelzőket kaphat, valamint gyengébb processzort. Szintén egyszerűbb kamerákat és érzékelőket is kaphatna az olcsóbb szemüveg, de a térhatású hangszórókat is kivehetik: helyette AirPods Pro fülhallgatóval lehetne használni – azaz ezt külön meg kéne venni hozzá, ha valakinek nincs.

Néhány kialakításbéli módosítással az Apple Mark Gurman szerint több száz dollárt is faraghat az árból. Tegyük hozzá, a „több száz dollár” valóban sok, ám ha 3499 dollárból vonjuk le, akkor végül még így sem egy olcsó készüléket kapunk.

Itt a válasz: így lehet irányítani az Apple csodaszemüvegét, lesz egy virtuális billentyűzet is

Az ujjunkkal rajzolhatunk, gesztusokkal és a szemünkkel, valamint a hangunkkal irányíthatunk dolgokat az Apple Vision Pro szemüveggel, aminek a kezelését minden bizonnyal időbe telik majd megszokni - lévén semmilyen fizikai visszajelzés nem érkezik majd.

Már a megjelenés előtt is voltak olyan értesülések, hogy jöhet egy olcsóbb Apple-szemüveg: először az év elején lehetett hallani erről, majd néhány héttel a bejelentés előtt egy másik Apple-elemző, Ming-Chi Kuó is írt róla, egészen pontosan arról, hogy a cég gyártópartnere, a Foxconn már fejleszti a fejhallgató olcsóbb, második generációs változatát.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!