szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Amerikai kutatók egy korábbi Nobel-díjas kutatási eredményt felhasználva kezdtek el különböző hatóanyagokkal kísérletezni, hogy megfiatalítsák a sejteket. A próbálkozásuk sikerrel járt.

Az amerikai Harvard Medical School tudósai komoly előrelépést értek el az öregedés elleni küzdelemben. A szakembereknek sikerült pusztán kémiai anyagok segítségével fiatalabb állapotba hozniuk a sejteket. A tudósok a korábbi, öregedést gátló génekkel kapcsolatos Nobel-díjas kutatási eredményre építettek. A mostani publikáció az Aging című tudományos lapban jelent meg.

A korábbi, az öregedés visszafordításával kapcsolatos kísérletek nagyon drága és időigényes genetikai szerkesztési megközelítést alkalmaztak, ami korlátozza az ilyen terápiák használhatóságát.

Az amerikai kutatók a fenti megoldás helyett az úgynevezett Yamanaka-faktorokat – ami a Nobel-díjas tudós, Sinya Jamanakáról kapta a nevét, és négy fehérjét (Oct4, Sox2, Klf4, c-Myc) takar – kezdték el vizsgálni. Ezek közvetlenül vesznek részt abban a folyamatban, hogy a sejteket indukált pluripotens őssejtekké (iPSC) alakítsák át. Ezek aztán képesek a test bármelyik sejtjévé átalakulni, ráadásul úgy tűnik, ez a folyamat nem hoz létre olyan sejteket, amelyek rákos sejtekké válhatnak.

AFP / Fleig / Eibner-Pressefoto

A kutatók abból indultak ki, hogy ha meg tudják célozni a Yamanaka-faktorokat, és felhasználják őket arra, hogy a régi sejteket iPSC-vé alakítsák, az nem csak lassítaná az öregedést, hanem vissza is fordíthatná azt.

David Sinclair, az egyetem genetikai tanszékének vezetője szerint a fenti megközelítést használva olyan molekulákat kerestek, amelyek a Yamanaka-faktorokkal közösen használhatók az öregedés visszafordítására. A vizsgálat során hat olyan koktélt találtak, amik képesek voltak egy hét leforgása alatt fiatalabb állapotba hozni a sejteket.

Az IFLScience szerint a csapat most azon dolgozik, hogy javítsa az eddig elért eredményeket, és a jövőben az embereken is ki tudják majd próbálni a fiatalító gyógyszereket.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!