szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Egy svéd vizsgálat szerint gyakorlatilag ugyanolyan pontossággal tudja megállapítani a rákos elváltozásokat a mesterséges intelligencia, mint a szakképzett orvosok – így a jövőben hasznos segítséget nyújthat számukra az MI a leletek kiértékelésében, csökkenthető az orvoshiány miatti gondokat.

Úgy tűnik, a mammográfiás rákszűrésben is biztonsággal bevethető a mesterséges intelligencia. Egy friss tanulmány megállapításai szerint ugyanis az MI alkalmazása az ilyen szűrésekben lényegesen csökkentheti a radiológusok munkaterhét, ráadásul mindezt biztonságosan, a fals-pozitív eredmények növekedésének kockázata nélkül.

A Lancet Oncology folyóiratban publikált tanulmány szerint a mesterséges intelligencia ajánlásai egyenértékűek voltak két, együtt dolgozó radiológuséval.

„Az MI-támogatott mammográfiás szűrés hasonló rákfelismerési arányt mutatott, mint a hagyományos kettős leletezés – lényegesen kisebb szűréselemzés jelentette munkateher mellett, mely azt jelentheti, hogy az MI használata a mammográfiás szűrésben biztonságos” – összegeznek a kutatók.

Radiológus-vizsgasort raktak kutatók a ChatGPT elé, és egész ígéretesen szerepelt a chatbot - voltak azonban megdöbbentő, érthetetlen hibái

Egyelőre úgy tűnik, nem vált ki egy radiológust a ChatGPT, bár több szempontból is lenyűgöző, amit elért - vagy érthetetlenül elbukott - egy ilyen vizsgán a chatbot.

A kapcsolódó vizsgálatot a svéd Lundi Egyetem kutatócsoportja végezte 2021 és 2022 között, 80 033 svéd nő bevonásával, akik átlagéletkora 54 év volt.

Mint az Engadget írja, a véletlenszerűen a mesterséges intelligencia által végzett szűrésre beosztott 39 996 ember 28 százalékánál (244 személynél) talált az MI rákos elváltozást, míg a megszokott, emberek által végzett szűrésen rész vevő 40 024 páciens esetében 25 százalékos volt ez a szám – azaz 203 személynél találtak rákot.

Az MI által talált 41 extra betegből 19 szenvedett áttétes ráktól. A fals-pozitív eredmények mindkét esetben 1,5 százalék körül alakultak, tehát ebben a tekintetben sem volt nagy eltérés az emberi és a gépi „munkaerő” között.

Rákot találtak egy átlátszó egérben, és ez sokkal fontosabb hír, mint gondolná

Minden eddiginél pontosabb képet kaphatunk arról, miként hatnak a sejtekre az egyes rák elleni gyógyszerek és kezelések. Ez egy németországi tudós által létrehozott átlátszó egereknek köszönhető.

Ez azonban nem jelenti azt, hogy egy csapásra kiváltja majd az MI a radiológusokat: ha be is vetik a jövőben, inkább lesz egy hasznos, a képzett szakemberek munkáját megkönnyítő eszköz.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!