szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Rendkívül veszélyes por szabadul fel a világszerte egyre több konyhai felújításkor szóba kerülő kvarc munkalapok gyártásakor. Egy friss tanulmány megállapításai szerint már többen is meghaltak emiatt Amerikában.

A JAMA Internal Medicine folyóiratban publikált tanulmány szerzői rámutatnak: a kvarc konyhai munkalapok gyártásán dolgozó munkások visszafordíthatatlan tüdőbetegségtől szenvednek, amely ráadásul nem kezelhető, csak tüdőátültetéssel.

A publikáció 52 kaliforniai munkás esetét dolgozza fel, akiknél egy szilikózis nevű betegséget diagnosztizáltak 2019 és 2022 között. Közülük tizenegy férfinak a diagnózis felállítása után tüdőátültetésre volt szüksége, de csak hárman kaptak végül új tüdőt. Tíz érintett meghalt.

Mint a kutatók kiemelik, a súlyos probléma hátterében a szilikátpor belélegzése áll, ez ellen azonnali intézkedések szükségesek. A szilikózis korábban a bányászokat és a természetes kövekkel dolgozókat betegítette meg, de ma már a mesterséges kövek is egyre nagyobb veszélyt jelentenek – pedig már elfeledett betegségnek gondolták.

Egyre több a porvihar a világban, és áldozataiknak csak töredéke hal meg autós tömegbalesetekben

Sok millió tonna por - a klímaváltozás miatt egyre több - vándorol kontinenseken át, és ez az egészséget, a mezőgazdaságot és az áramtermelést is sújtja. A homokviharok kilencven éve majdnem lakhatatlanná tették az USA nagy részét.

Mint a Live Science megjegyzi, a mesterséges kő az Egyesült Államokban már a legnépszerűbb választás a különféle munkalapokhoz, ugyanis a természetes társaihoz képest – mint a gránit vagy a márvány – rendkívül magas koncentrációban tartalmaz szilikátásványt, amely a gyártási folyamat során porszemcsék formájában szabadul fel, belélegezve pedig szilikózist okoz.

A kutatás során a szakemberek részletesen felmérték az amerikai helyzetet azzal kapcsolatosan, hogy a műkövekkel dolgozók megfelelő védelmi intézkedések közepette végzik-e a munkájukat, valamint milyen egészségi állapotban vannak.

Az 52 azonosított beteg átlagéletkora mindössze 45 év volt a diagnózis felállításakor, és 60 százalékukat már későn diagnosztizálták, mert a betegség tüneteit más légúti betegségnek gondolták. Mindemellett a megfelelő védelmi intézkedéseket sem alkalmazták sok üzemben.

A szakemberek hangsúlyozzák: az eredmények ismeretében elengedhetetlen a védőintézkedések javítása, továbbá a betegség korai diagnosztizálása – de akár a műkövek teljes betiltását is érdemes lenne fontolóra venni.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, kövesse a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!