szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Amerikai kutatók azt szerették volna megtudni, mi az a legnagyobb sebesség, amire egy fekete lyuk fel tud gyorsulni azután, hogy kettő másik összeolvadásából létrejött.

Bár az elmúlt években a tudósok intenzíven tanulmányozták a fekete lyukakat, még mindig bőven van mit megtudni róluk. Az amerikai Rochester Technológiai Intézet asztrofizikusai nemrég például a fekete lyukak egyesülését tanulmányozták.

A Physical Review Letters című tudományos közzétett eredményeik szerint egy olyan fekete lyuk, ami egyesült egy másikkal, közel 102 millió km/h sebességgel száguldhat át a világűrön. Ez a fénysebességnek körülbelül tizede.

NASA / ESA / Leah Hustak (STScI)

A kutatás elsődleges célja az volt, hogy meghatározzák a két kisebb fekete lyuk összeolvadásával létrejövő nagyobb objektum sebességét. A szakemberek szerint az ütközés gravitációs hullámokat idézhet elő, utána viszont a fekete lyuk a másik irányba mozdulhat el. Ez hasonló ahhoz, mint amikor elsütnek egy fegyvert: míg a golyó az egyik irányba repül, a fegyver az ellenkező irányba mozdul el.

Ez a kozmikus visszarúgás elképesztő sebességre képes gyorsítani a fekete lyukat. Egy korábbi kalkuláció szerint ennek a sebességnek a maximuma 5000 km/s fölött lehet.

A mostani vizsgálat során szuperszámítógépes szimulációval modellezték, mi történik egy ilyen esemény során.

Elkapták a pillanatot, ahogy táplálkozni kezdett egy szupermasszív fekete lyuk

A Birminghami Egyetem tudósai egy 500 millió fényévről érkező gravitációs hullám eredetét keresték, de 10 milliárd fényévre egy sokkal érdekesebb dolgot láttak.

Az egyik legfontosabb adatpont az volt, hogy a két fekete lyuk milyen szögben találkozik egymással. Összesen 1381 különböző forgatókönyvet vázoltak fel, amibe beletartozik a frontális ütközés és az, amikor éppen csak érintik egymást az objektumok. A cél az volt, hogy megkeressék azt az egyet, amikor a legnagyobb a visszarúgásból adódó sebesség.

Eredményük szerint a legjobb esetben az egyesülésből létrejött fekete lyuk 28 500 km/s-os sebességre gyorsul, ami azt jelenti, hogy 13 másodperc alatt tenné meg a Föld-Hold távolságot.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!