szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

246 eredmény, mégis mind helyes, de egy még nem adja meg a teljes képet: a tudományos publikációk olykor eltérő következtetésre jutnak, de ennek hátterében logikus magyarázat áll.

Érdekes vizsgálatot végeztek a tudományos reprodukálhatóság terén a szakemberek: összesen 246 biológus elemezte ki ugyanazt ökológiai adatkészletet, eredményül pedig valamennyien mást kaptak – olykor jelentős mértékben. (A reprodukálhatóság a tudományban azt takarja, hogy ugyanazt az eredményt más kutatók is el tudják-e érni, hasonló vagy ugyanazon feltételek mellett.)

Az EcoEvoRxiv preprint szerveren megjelent tanulmány a maga viszonylatában páratlan, egyúttal rávilágít arra is, hogy az ökológia terén elért eredmények mennyire függnek attól, hogy a tudósok milyen elemzési módszer mellett teszik le a voksukat.

Mint azt Hannah Fraser, a Melbourne-i Egyetem ökológiai metakutatója, az ismertetett tanulmány társszerzője kiemeli: megeshet, hogy egyes egyéni tudományos publikációk eredményeit hitelesnek tekintik – az eredmények azonban azt mutatják, hogy nem támaszkodhatunk egyéni eredményekre, vagy egyéni tanulmányokra, hogy azok elmondják nekünk a teljes képet.

Különös vizsgálat zajlott le az ELTE-n: hogyan lehetne igazságosabban mérni a súlylökés és a kalapácsvetés eredményeit?

Első hallásra szokatlan, ám annál érdekesebb dolgot jártak körbe az ELTE kutatói az egyik új tanulmányukban: ez pedig nem más, mint hogy lehetne-e igazságosabb a súlylökés és kalapácsvetés eredményeinek mérése.

Dacára annak, hogy a vizsgálatok sokszor igencsak eltérő eredményre futottak ki, Fraser szerint egyik kutató válasza sem volt rossz. Inkább lehet ez olyan tényezők függvénye, mint a résztvevők képzettsége, vagy hogy miként állították be a minták nagyságát – idézi a szakembert a Nature.

De miként lehet tudni, mi a „valódi” eredmény? Megoldás a lehet erre, hogy a tanulmányok szerzőit meg kell kérni, részletezzék az általuk hozott analitikai döntéseket, és hogy ezek miért lehetnek ellentmondásosak.

Mindez talán rávilágít arra, hogy ugyanazon témakörben miért születnek olykor ellentmondásos tanulmányok – lehet, hogy senki sem tévedett, csak más megközelítést alkalmaztak a vizsgálatokhoz, más szempontok alapján. Érdemes tehát a következtetésekhez minden, a területen végzett kutatást figyelembe venni.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!