szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A jövőben is a kormánypárti Mediaworks kötelékében marad a néhai iWiW valamennyi védjegye, így a név és a logó használati joga is.

Tíz évvel a leállítása után sem zárult le végleg az iWiW története. A 2002-ben indult első magyar közösségi oldal védjegyei ugyanis az idők során több céget is megjártak, és jelenleg a kormánypárti médiabirodalom, a Mediaworks tulajdonát képezik. A G7 a védjegyoltalom-adatbázis dokumentuma nyomán arról ír, hogy a Mediaworks újból megvásárolta a lejárt iWiW-védjegyeket (logó, brand), így jogutódként ez a cég birtokolja őket, és rendelkezhet felettük.

Ez azt jelenti, hogy a vállalat szabadon használhatja a néhai közösségi háló márkaelemeit: ha úgy döntenének, hogy iWiW néven közösségi oldalt indítanak, minden további nélkül megtehetnék.

Az iWiW 2006-ban került az akkor még a Magyar Telekomhoz tartozó Origo üzemeltetése alá. Amikor a hírportál kormányközelbe került, az iWiW sorsa is megpecsételődött, 2014-ben leállították – ekkor már Magyarországon is gombamód nőtt a Facebook.

"Magyarországon már jóval azelőtt facebookoztak az emberek, mielőtt létrehozták volna a Facebookot"

Első helyen végzett Magyarország azon a felmérésen, melyen az európaiak közösségi médiás felhasználói szokásait vizsgálták. Az okok között felmerül a Kádár-korszak, az iWiW és Orbán Viktor is.

Az iWiW védjegyei így az Origót üzemeltető New Wave Mediánál maradtak, majd 2022-ben ez a cég is beolvadt a Mediaworksbe, az iWiW védjegyeivel, valamint a Freemail levelezővel együtt.

Érdekesség, hogy a felszámolt közösségi oldal adatbázisait – anonimizált formában – több szociológiai kutatásban is felhasználták az elmúlt években.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!