szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Nap most nagyon aktív, ennek köszönhető, hogy ilyen eseményeket figyelhetünk meg.

Az elmúlt napokban három erős napkitörés is történt, és mivel a NASA Napdinamikai Obszervatóriuma folyamatosan figyeli a Napot, ezért felvételt készített mindhárom eseményről:

Az első napkitörés május ötödikén reggel történt, a második pár órával később, a harmadik pedig május hatodikán, szintén a reggeli órákban.

A napkitörések erősségét egy ötfokozatú skála alapján osztályozzák, a legkisebb vagy leggyengébb kitörések az A kategóriába tartoznak, azt követi a B, a C, az M és az X kategória. Értelemszerűen utóbbi betűvel a legerősebb napkitöréseket jelölik.

Mint decemberben írtuk, indiai kutatók a számításaik alapján bejelentették, hogy rengeteg napkitörésre lehet számítani 2024 elején, mert ekkorra várható az aktuális cikluson belül a Nap tevékenységének tetőzése.

A napkitörések látványos plazmakitörések, amelyek során a napfoltok körüli mágneses mezők előbb összefonódnak, majd megszakadnak, majd újra összefonódnak olyan területeken, ahol a nap mágneses mezője átmenetileg erősebb. Hatásukat a Földön is meg lehet érezni, geomágneses vihart is okozhatnak.

Sokkal erősebb lehetett a történelem legerősebb geomágneses vihara, mint azt eddig számolták

Brit kutatók újra kiszámolták, mennyit változott a Föld mágneses mezője az 1859-es Carrington-esemény során. Az eredmény egészen elképesztő.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!