Illegális a Google monopóliuma az online keresők piacán – az amerikai döntés komoly következményekkel járhat
Négy év után ítélet született az amerikai Igazságügyi Minisztérium által indított perben, mely súlyos következményekkel járhat a vesztes Google-re nézve.
HVG
Illegálisan épített ki és tartott fent monopóliumot a Google a keresési és hirdetési piacon, mondta ki egy amerikai bíró ítélete. A Google-t – pontosabban annak anyavállalatát, az Alphabetet – még 2020-ban perelte be az amerikai Igazságügyi Minisztérium (DOJ), amiért a keresőpiac nagyjából 90 százalékát kontrollálja.
Amit Mehta kerületi bíró ítéletében megjegyezte: a Google milliárdokat fizetett annak érdekében, hogy a terméke legyen az alapértelmezett keresőmotor az okostelefonok böngészőiben. „A Google monopolista, és úgy is viselkedett, hogy ezt a monopóliumot fenntartsa” – hangsúlyozta 277 oldalas ítéletében a bíró a BBC cikke szerint.
Az Alphabet fellebbezni tervez a döntés ellen, és megjegyzi: „A döntés elismeri, hogy a Google-é a legjobb keresőmotor, de arra a következtetésre jut, hogy nem szabad hagyni, hogy könnyen elérhetővé tegyük”.
Nagy titokról rándult le a lepel, a Google ellen indult trösztellenes vizsgálat során kiderült, hogy az Apple óriási szeletet hasít ki a Google hirdetései bevételeiből minden egyes keresés után, amit a Safari böngészőben végeznek a felhasználók.
A hétfői ítélet egy tízhetes washingtoni tárgyalás eredménye, melynek során az ügyészek azzal vádolták a Google-t, hogy minden évben dollármilliárdokat fizet az Apple-nek, a Samsungnak, a Mozillának és másoknak, hogy a felületeiken a Google legyen az alapértelmezett keresőmotor.
Éves szinten több mint tízmilliárd dollárról lehet szó, és így a felhasználói adatok áramlását is biztosítja a cég, ami tovább erősíti a piaci pozíciója megszilárdítását.
Az ügyészek úgy vélik, a konkurenseknek ezáltal nem volt lehetőségük vagy erőforrásuk az érdemi versenyre. A Google ügyvédei szerint azonban az emberek azért választják a keresőjüket, mert az jobb.
A BBC kiemeli: a pert korábban egzisztenciális fenyegetésként írták le a Google-re és a tulajdonosára, az Alphabatre nézve. Hogy milyen büntetésre számíthat a döntés fényében a techóriás, az jelenleg nem ismert, de hallani lehetett már a cég szétdarabolásáról is – ez súlyos csapás lenne a vállalat számára.
Egy 2018 szeptemberi hét legtöbb bevételt hozó kereséseibe enged bepillantást az a lista, mely a Google ellen zajló trösztellenes per részeként látott napvilágot: taroltak az Apple-termékekre irányuló keresések, de több érdekesség is kiderült.
Az Alphabet ellen zajlik egy másik per is az Egyesült Államokban a hirdetési technológiája miatt – annak tárgyalása a tervek szerint szeptemberben lesz.
A New York-i Közkönyvtár kiállítása bemutatja, hogyan vált egy nagyváros lapja nemzetközi tényezővé. A magazin egy évszázad alatt öt főszerkesztőt fogyasztott el, Adam Gopnik, a lap főmunkatársa néggyel is dolgozott.