szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Az Oxfordi Egyetem kutatói szerint érdemes lenne a fájdalomcsillapítóknál hatékonyabb triptánokat is bevenni a migrénben szenvedők kezelésébe, négy változata ugyanis hatékonyabb lehet a klasszikus gyógyszereknél.

Rendkívüli mértékben képes megkeseríteni az ember életét a migrén, sőt, akár az életminőségre is negatív hatással lehet. Az Oxfordi Egyetem kutatói ezért azt próbálták meg kideríteni, hogy mi lehet a probléma kezelésének leghatékonyabb módja.

A kutatók 89 ezer embert vontak be a vizsgálatba, a segítségükkel pedig 17 különböző, a migrén kezelésére gyakran használt, szájon át szedhető gyógyszer hatékonyságát hasonlították össze – derül ki a BBC cikkéből. Az erről szóló tanulmány a The British Medical Journal tudományos lapban jelent meg.

Andrea Cipriani, a kutatás vezetője és a tanulmány vezető szerzője csapatával arra jutott, hogy négy triptán,

  • az eletriptán,
  • a rizatriptán,
  • a szumatriptán és
  • a zolmitriptán

bizonyult a leghatékonyabbnak. A triptánokat gyakran alkalmazzák, ha a fájdalomcsillapítók nem elég hatékonynak. Képesek összehúzni az agyi ereket, emellett csökkentik azt a gyulladásos állapotot, amely a migrén során keletkezik az agyban. Lényegében a szerotonin hatását utánozzák, így enyhítve a túlműködő fájdalomreceptorokat.

Van rosszabb dolog a fejfájásnál: az űrfejfájás

Ami fejfájást okoz az asztronautáknak az űrben, az fejfájást okozhat a tudománynak a Földön. Egy új tanulmány szerint a mikrogravitációs környezet állhat az „űrfejfájás” mögött.

A gyógyszerek összehasonlításakor a kutatók azt találták, hogy kétórás időintervallumot vizsgálva az eletriptán a leghatékonyabb a fájdalomcsillapításban, ezt követi a rizatriptán, a szumatriptán és a zolmitriptán. 24 órás időskálán az eletriptán és az ibuprofen jött ki győztesnek.

Cipriani szerint az eredmény annak fényében meglepő, hogy több fájdalomcsillapítónál is jobbnak bizonyultak az ilyen hatóanyagot tartalmazó gyógyszerek. Mivel a triptánok használata egyébként rendkívül alulreprezentált, ezért érdemes lenne a kezelés egyik fő lehetőségeként tekinteni rá.

A szakemberek ugyanakkor emlékeztetnek: vannak, akik nem reagálnak a trpitánokra, mások mellékhatásokra panaszkodnak, vagy nem tudják bevenni a szert például a meglévő szív- és érrendszeri megbetegedésük miatt. Emellett egy idő után a triptánok használata kontraproduktív lehet, és már épp a beszedése erősítheti fel a fejfájást.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!