szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

A Leedsi Egyetem kutatóinak vizsgálata alapján az idősödő állatok még profitálhatnak is abból, hogy kevesebb egyeddel tartanak fent kapcsolatot.

Az már régóta ismert tény, hogy az idő múlásával – ahogy öregszik – az ember, egyre kevésbé foglalkoztatják a szociális kapcsolatok. A Leedsi Egyetem kutatói szerint azonban ez a fajta viselkedés nemcsak az embereknél, az állatoknál is megfigyelhető, ez a tulajdonság pedig nem minden esetben rossz.

A Philosophical Transactions of the Royal Society című tudományos lap különszámában 16 cikk jelent meg a témával kapcsolatban. A publikációk szerint a szarvasoktól a rovarokon át a majmokig és a madarakig számos állatnál sikerült betekintést kapni abba, hogy milyen összefüggés van az öregedés és a társadalmi kapcsolatok változása között.

Az egyik tanulmányban a kutatók több mint 150 különböző faj adatait elemezték, és megállapították, hogy a szociálisabb fajok tovább élnek, valamint tovább tart a szaporodási időszakuk is. Egy másikban a házi verebekről hat éven át rögzített adatokat elemezték ki, és azt találták, hogy az idősebb madarak kisebb szociális hálóval rendelkeznek és a fajtársaikkal való kapcsolatuk is kevésbé jó. Ennek oka a szakemberek szerint az lehet, hogy az idő előrehaladtával a halandóság miatt egyre kevesebb a velük azonos korú társuk.

Ezzel szemben a csérféléket vizsgáló másik tanulmány arra jutott, hogy a genetikai tényezők is hozzájárulnak az életkorral összefüggő társadalmi változásokhoz.

Megvizsgálták az öregedést, megdöbbentő eredményre jutottak a kutatók

Az amerikai Stanford Egyetem tudósainak vizsgálata alapján az öregedés nem egy folyamatos dolog. Ehelyett legalább két életszakaszban, rendkívül gyorsan zajlik le.

Bár a kapcsolatok csökkenésére – az emberek esetében – gyakran negatívumként tekintenek, Josh Firth, a Leedsi Egyetem tudósa szerint ez előnyökkel is járhat. A rézuszmajmok esetében megfigyelt társadalmi interakciókon alapuló modellezek alapján az idősebb állatok a kevesebb társadalmi érintkezésnek köszönhetően csökkenthetik az életkorukhoz képest különösen súlyos betegségek kialakulásának kockázatát – összegez a The Guardian.

Egy másik tanulmány hasonló eredményre jutott a nőstény gímszarvasok parazitafertőzésével kapcsolatban. „A vizsgálat során azt tapasztaltuk, hogy ahogy öregszik, általában nagyobb valószínűséggel fertőződik meg ezekkel a fonálférgekkel az állat, ezt azonban ellensúlyozhatja, ha nem lép kapcsolatba annyi egyeddel” – nyilatkozta a szakember.

Fith szerint emiatt a jövőben érdemes azokat a pozitív hozadékokat is figyelembe venni az emberek esetében, amelyek az öregedéssel és a társas kapcsolatok leépülésével együtt járnak.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!