szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Tele volt nyugati alkatrésszel az Ukrajnában a múlt hónapban lezuhant orosz S-70 Okhotnik pilóta nélküli harci repülőgép (harci drón) – állítja az ukrán katonai hírszerzés.

Az S-70 Okhotnik-B Oroszország egyik legfejlettebb drón-prototípusa, és állítólag a Szuhoj Szu-57 autonóm szárnysegédjeként működik mesterséges intelligencia segítségével. Bár az S-70 elsősorban egy felderítő drón, a jelentések szerint van egy belső fegyvertere, amely akár 2000 kg rakétát, rakétát vagy bombát is képes szállítani – magyarázza a Tom’s Hardware.

A Golem.de német híroldal szerint az S-70 Okhotnik pilóta nélküli harci repülőgépet szándékosan lőtte le egy orosz sugárhajtású repülőgép, miután a Donyeck régióban, mintegy 16 kilométerrel a frontvonalak mögött kikerült az ellenőrzés alól. Az ukrán katonák ezt követően megtalálták a roncsokat, és az ukrán katonai hírszerző szolgálat (GUR) vizsgálata meglepő dolgokat talált.

Telegram/GUR

„Az agresszor állam a szankciók ellenére nyugati cégek által gyártott alkatrészeket használt fel ennek a fegyvernek a megalkotásához” – közölte a GUR. Az orosz fegyverekben talált több ezer külföldi alkatrész adatbázisát kezelő igazgatóság közzétette az S-70-ben talált 30 darabot tartalmazó listát. Köztük volt a Maxim Integrated Products által gyártott beépített áramérzékelővel ellátott motormeghajtó, az Infineon Technologies tranzisztora, a Xilinx Inc. mikroprocesszora, a Texas Instruments által gyártott teljesítménymodul, az Analog Devices leválasztója, és egy mikroprocesszor az STMicroelectronicstól. Több tucat egyéb alkatrészt is találtak ezektől és számos más cégtől.

Új hibrid fegyvert fejlesztettek ki az ukránok, és már ki is próbálták

A Paljanicja névre keresztelt fegyvert a rakéta és a drón keresztezésével alkották meg.

A drónban találtak tovább bővítik azon legalább 4000 külföldi alkatrész sorát, amelyekre a GUR több mint 150 elfogott orosz fegyverben és lőszerben bukkant. Mindez azt mutatja, hogy a nyugati technológiák a szigorú export ellenőrzés ellenére is bejutnak Oroszországba.

A mostani esetet követően több gyártó is reagált. Az STMicroelectronics állítja, hogy nem engedélyezi termékeinek a rendeltetésszerűn kívüli használatát, és már korábban átfogó kereskedelmi megfelelőségi programokat hajtott végre. Az Infineon Technologies közölte, hogy az ukrajnai inváziót követően mindenre kiterjedő intézkedéseket hozott az oroszországi szállítások leállítására.

Bár a Nyugat szigorúan szankciókat hozott, korlátozta a fejlett technológiákhoz való hozzáférést, a mostani eset is bizonyítja, hogy Oroszország továbbra is képes kulcsfontosságú alkatrészeket beszerezni a feketepiacon, különféle közvetítőkön keresztül. Ez pedig lehetővé teszi az orosz vállalatok számára, hogy a szigorú exportellenőrzés ellenére, továbbra is nyugati elektronikai eszközöket használjanak fegyvereik gyártásához.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!