szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Az Egyesült Államokban egy éven belül megtilthatják a kínai DJI termékeinek árusítását, így nehéz nem arra gondolni, hogy a cég most emiatt végzett el egy igen veszélyes változtatást a rendszerein.

Érdekes lépésre szánta el magát a kínai dróngyártó DJI az Egyesült Államokban. Az Engadget beszámolója szerint a cég feloldotta azt a tiltást, ami megakadályozta, hogy a cég által gyártott drónokkal olyan tiltott övezetek felett repüljenek el a felhasználók, mint az atomerőművek, repülőterek vagy épp az erdőtüzek.

A cég által közzétett blogbejegyzés szerint január 13-tól a korábban restricted zones megjelöléssel ellátott területek kiemelt figyelmeztetésű zónákként (enhanced warning zones) jelennek meg a drónhoz tartozó alkalmazásban: ezeknél figyelmeztetést jelenít meg a felhasználóknak a szoftver, de a továbbiakban semmi nem akadályozza meg az irányítókat abban, hogy ezen területek fölé repüljenek.

Adam Welsh, a DJI egyik vezetője a The Verge-nek úgy nyilatkozott, a végső döntés – és így a felelősség – mostantól a drón irányítójának kezében van. A szakember szerint a Remote ID – ami lényegében információkat közöl a hatósággal a drón és a pilóta hollétét illetően – továbbra is küldi az adatokat a hatóságnak, akik így kikényszeríthetik a repülési szabályok betartását.

A lépés nem túl szívderítő, és minden bizonnyal ahhoz is köze lehet, hogy az Egyesült Államok egy éven belül megtilthatja a DJI-termékek árusítását Amerikában. A DJI korábbi szakpolitikai vezetője, Brendon Schulman élesen bírálta a cég döntését az X-en.

Brendan Schulman on X (formerly Twitter): “This is a remarkable shift in drone safety strategy with a potentially enormous impact, especially among drone pilots who are less aware of airspace restrictions and high-risk areas. https://t.co/YJOpe2gcZe / X”

This is a remarkable shift in drone safety strategy with a potentially enormous impact, especially among drone pilots who are less aware of airspace restrictions and high-risk areas. https://t.co/YJOpe2gcZe

Hasonló a probléma a kisméretű, 250 grammnál könnyeb drónok esetében is. Ezeknél ugyanis nemcsak a pozíció alapú korlátozás tűnik el, de a Remote ID is kikapcsolható. Pontosan ez vezetett ahhoz a balesethez, amely során súlyosan megsérült egy tűzoltó repülőgép a Los Angeles-i tűz oltása közben. Mivel az eszköz nem továbbított adatokat, ezért az FBI-nak nyomoznia kell, hogy kiderítse, ki a felelős a balesetért.

A DJI először 2013-ban vezette be a geolokációs blokkolást a repülőterek közelében, majd 2015-ben és 2016-ban bővítette a zónák számát, miután egy drón a Fehér Ház gyepére zuhant le.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!