szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Japán kutatók közlése szerint a jövőben millióknak adhat reményt az az őssejt-terápia, amit négy lebénult férfinél alkalmaztak. Közülük ketten mutattak javulást.

Áttörő eredményt ért el egy japán kutatócsoport: egy mozgássérült férfi újra képes volt önállóan felállni és járni, miután a gerincvelő-sérülése kezelésére speciális idegi őssejt injekciót kapott. A japán férfi egyike volt annak a négy személynek, aki részt vett egy első ilyen jellegű kísérletben, amelyben átprogramozott őssejteket használtak a lebénult emberek kezelésére – számolt be az eredményről a Nature.

A tokiói Keio Egyetem kutatói által végzett vizsgálat során egy másik alany már képes mozgatni a karját és a lábát. A másik két betegnél nem tapasztaltak lényegi változást. Bár az eredmény lektorált tudományos folyóiratban még nem jelent meg, az egyetem kutatói állítják, a kezelés biztonságos.

Mivel a – 2019-es – adatok alapján 0,9 millió ember szenvedett gerincvelő-sérülést, és közel 20 millió ember él ilyen problémával, egy ilyen kezelés milliók életében hozhat óriási változást.

Az újraprogramozott, vagy más néven indukált pluripotens őssejteket (iPS) úgy hozzák létre, hogy a felnőtt sejteket embrionális állapotba állítják vissza, hogy aztán másfajta sejttípusokká fejlődjenek.

Ebben a kísérletben a donoroktól származó iPS-sejteket használtak idegi prekurzorsejtek létrehozására. Ebből kétmilliót fecskendeztek be minden beteg sérült területére annak érdekében, hogy végül neuronokká és gliasejtekké fejlődjenek.

Sosem látott részletességű sejtatlasz készült a gerincvelőről, rengeteg embernek segíthet

Eddig nem ismert, a gerincvelő-sérülések után sejtszinten keletkező összetett molekuláris folyamatokat sikerült feltérképezniük a kutatóknak, reményt adva akár sikeres génterápiák kifejlesztésére.

Az első beavatkozásra még 2021 decemberében került sor, a másik három 2022 és 2023 között zajlott. Mind a négy érintett felnőtt férfi volt, aki közül ketten 60 évnél is idősebbek. Minden beteget a sérülés után egy-két héttel műtöttek meg. A részt vevők immunszuppresszív gyógyszereket kaptak, amivel megakadályozták, hogy a szervezetük a beavatkozás utáni hat hónapban megtámadja a sejteket. A betegek állapotának alakulását egy éven át követték nyomon, és nem találtak semmilyen negatív hatást.

A kutatók hangsúlyozzák, hogy vannak esetek, amikor az ilyen sérülést szenvedő emberek maguktól is felépülnek. A jövőben arra fókuszálnak a kutatásokkal, hogy milyen típusú gerincvelő-sérülés az, ami reagál az újfajta kezelésre.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!