szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

A Perseverance Mars-járó egyszerre négy porördögöt is látott a Mars felszínén, amelyek közül kettő a kamera előtt olvadt össze.

Különleges jelenséget rögzített nemrég a Perseverance Mars-járó kamerája. A szerkezet két porördögöt kapott lencsevégre, amelyek közül a nagyobb bekebelezte a kisebbet, így hozva létre egy még nagyobb kavargó légoszlopot – számolt be róla a Gizmodo.

A NASA roverer épp a kamerája segítségével vizsgálódott, hogy jobban megértse a marsi légkört, amikor megjelent a két porördög a Jezero-kráter nyugati peremén. Az eszköz fotókat készített a jelenségről, amit a NASA mérnökei fűztek össze egy videóba. További érdekesség, hogy a nagyobb – körülbelül 65 méter széles – és a kisebb – körülbelül 5 méteres – porördög mögött a távolban további kettő volt látható.

Perseverance Rover Captures Dust Devils Whirling Across Mars (Mars Report)

NASA’s Perseverance rover captured new images of multiple dust devils while exploring the rim of Jezero Crater on Mars. The largest dust devil was approximately 210 feet wide (65 meters). In this Mars Report, atmospheric scientist Priya Patel explains what dust devils can teach us about weather conditions on the Red Planet.

Ilyen légköri jelenséget először a NASA Viking szondája észlelt még az 1970-es években, amit a Mars körüli pályáról sikerült megörökíteni. Két évtizeddel később a Pathfinder küldetés során sikerült rögzíteni az első képet egy porördögről a Mars felszínén, amely még a leszállóegység felett is elhaladt. Azóta a NASA Mars-járói többször észleltek már ilyesmit.

Óriási porördögöt videózott le a NASA a Marson, 2 km magas volt és 19 km/h-val sietett

Nem csak látványos, de igen érdekes is a Perseverance marsjáró felvétele egy marsi porördögről, melyet egy olyan sivatagban rögzített, mely nagyjából ezerszer szárazabb, mint egy földi.

A Földdel ellentétben a Mars légköre túl vékony ahhoz, hogy tornádók keletkezzenek benne. Ehelyett, ahogy a bolygó felszínéhez közeli levegő felmelegszik, és felemelkedik, a sűrűbb, hidegebb levegővel találkozva forogni kezd. A NASA szakemberei szerint a nagy porördög nem sokkal később eltűnt, a jelenség ugyanis nagyjából 10 percen át képes megmaradni a bolygó felszínén.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!