szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Csillagászoknak sikerült a korábbinál pontosabb leírást adni a HD 219134 kódjelű csillagról, ami csupán 21 fényévre található a Földtől.

A csillagokról közismert, hogy nem szilárd égitestek, hanem nagyon aktív plazmagömbök. A modern műszereknek köszönhetően a plazmahullámok mozgása ma már mérhető, ezek pedig amellett, hogy sokat elárulnak az égitestről, hanggá is lehet konvertálni. Ez az úgynevezett asztroszeizmológia, amit a Hawaii Egyetem kutatói nemrég egy idősebb és hidegebb csillagnál alkalmaztak. Kiderült: a technológia néhány tudományos meglepetéssel is szolgált.

A The Astrophysical Journal című tudományos lapban megjelent publikáció szerint a kutatók a HD 219134 kódjelű csillagot vizsgálták meg. Ez egy narancssárga törpecsillag, amely 21 fényévnyire van a Földtől és sokkal hidegebb és kisebb, mint a Nap. Ez utóbbi külön izgalmas, ugyanis a csillagok „hangja” könnyebben „hallható” a nagy, fényes csillagokban, amelyek belsejében sok minden történik. A belső mozgás a csillagfény finom változásaiban mutatkozik meg, így nem meglepő, hogy a hideg, kis csillagok nem tartoznak a vizsgálat célpontjai közé.

A csapat a Keck Obszervatórium legújabb csúcstechnológiás műszerét, a Keck Planet Findert (KFP) használta a megfigyeléshez. A KFP-nek köszönhetően a tudósok megmérték a HD 219134 belsejében lévő rezgést, amely segítségével meg tudták állapítani, hogy 10,2 milliárd éves – írja az IFLScience.

Listen To The Sounds Inside A Star

Stars are not solid objects, but turbulent spheres of plasma. The internal motions can be measures as waves pass through them, and those waves – beyond making beautiful sounds – can tell us a lot about the properties of the stars.

A fiatal csillagok nagyon gyorsan forognak, és ahogy öregszenek, lelassulnak. De az olyan csillagok, mint a HD 219134, egy pont után stagnálhatnak, így a forgás önmagában nem elég a kor meghatározásához. Ennek a mérésnek köszönhetően a kutatók most már képesek megbecsülni ezeknek a csillagoknak a korát, ami áttörést jelent az eddigi lehetőségekhez képest.

A csillag „hangja” azt is elárulta a csillagászoknak, hogy 4 százalékkal kisebb, mint amit a korábbi, fényalapú mérések sugalltak. A csillagok méretének és tömegének finomítása lehetővé teszi a csillagászok számára, hogy jobban megbecsüljék a rendszerben lévő legalább öt másik bolygó tulajdonságait.

A rendszerben legalább két olyan planéta lehet, ami hasonló a Földhöz, de nagyobb annál. A kutatók szerint ha van rajta élet, akkor, annak korát ezzel a módszerrel meg lehetne állapítani.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!