Kettészakadhat Afrika, a szemünk láttára jöhet létre egy új kontinens
Nem a közeli jövőben, de fokozatosan leválhat egy darab Afrikából, ami végül egy új kontinenst eredményezhet.
HVG
Új bizonyítékokat találtak a kutatók arra vonatkozóan, hogy kettészakadhat Afrika – a kontinens szempontjából ez nem egészen újkeletű, ugyanis évmilliók óta zajlik ez a folyamat, igaz, nagyon lassan.
A tudósok szerint egy hatalmas szuperfeláramlás (superplume) emelkedik a kontinens alatt, ami a szakadás katalizátora lehet. Mint a BGR kifejti, ez a hatalmas, forró kőzetoszlop a Föld magja és köpenye közötti szakaszon halad felfelé, olyan erővel „nyomul”, hogy megrepeszti a földkérget, és vulkáni tevékenységet okoz a Kelet-afrikai árok/Nagy hasadékvölgy (EARS) mentén.
Az új geokémiai elemzések rámutatnak: a szuperfeláramlás már nem csupán elmélet, mivel a nyomai több ezer kilométeren át hagynak nyomot. Az EARS több mint 3500 kilométeren át húzódik, a Vörös-tenger északi szakaszától egészen a déli Mozambikig. Ez a legnagyobb, ma is aktív kontinentális hasadék a Földön; itt húzódnak szét a Kelet-Afrika alatt meghúzódó tektonikus lemezek.
A hasadék mentén mély völgyek figyelhetők meg, és a földrajzi képződmény gyakran vált ki földrengéseket is. A tudósok régóta vitatkoznak a dolog hátterével kapcsolatban, ám mivel most több, a hasadék mélyéből előtörő gázt is felfedeztek, egyértelműnek tűnik, hogy a belsejéből hatalmas hő áramlik felfelé.
Sötétben kell indulni, sötétedésig maradni, csendben osonni, hogy a maga teljességében élhessük át a kék vércsék angolai világtalálkozóját. Nagy dumás spanyol fotósok, madárfelismerésben bajnok ornitológus, elképesztő tömegben nyüzsgő-vijjogó ragadozó madarak. Riport Mungo-külsőről, ahol a világ összes kék vércséje megfordul márciusban.
A friss, a Geophysical Research Letters tudományos folyóiratban megjelent tanulmány szerzői egy kenyai geotermikus mezőn mérték meg a gázkibocsátást – és a neonizotópokban olyan kémiai jegyekre bukkantak, melyek egyeznek azokkal, amelyek a földköpeny mélyén szoktak jelen lenni. Ugyanezeket fedezték fel egymástól nagyon messze lévő vulkanikus kőzetekben is.
Ez a mintázat egyetlen, hatalmas forrásra enged következtetni a kutatók szerint, amely az egész régió alatt meghúzódik: egy afrikai szuperfeláramlásra gyanakodnak. Ez körülbelül 2900 kilométer mélységből emelkedhet a Föld felszíne felé, és elég erővel nyomhatja a kérget ahhoz, hogy az szétrepedjen.
Amerikai kutatók szerint olyan méreganyagot termelnek az afrikai Viktória-tóban lévő algák, amely májkárosító hatása miatt súlyos egészségkárosodáshoz vezethet. A tó vizét 47 millió ember használja.
A tudósok úgy vélik, ez a nyomás széttörheti a lemezt, vulkanikus tevékenységet, s így végső soron egy új óceánt eredményezve a távoli jövőben. A folyamat a szemünk előtt zajlik, bár a végére nem érdemes várni: évmilliókba telhet, míg végbemegy. De az eredmény az lesz, hogy Kelet-Afrika egy darabkája leválik, és egy új kontinenst hozhat létre.
Nincs egy kézben az állami vagyon, nagy a veszélye, hogy széthordják – figyelmeztet Mihályi Péter közgazdász, az MTA levelező tagja, aki szerint az állam rendszerint a piaci árnál olcsóbban ad el és drágábban vásárol.