szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Amerikai kutatók szerint olyan méreganyagot termelnek az afrikai Viktória-tóban lévő algák, amely májkárosító hatása miatt súlyos egészségkárosodáshoz vezethet. A tó vizét 47 millió ember használja.

A Viktória-tó az afrikai kontinens legnagyobb tava, a világ legnagyobb trópusi tava és felülete alapján a világ második legnagyobb édesvizű tava. Olyan nagy, hogy három ország területén terül el, és összesen 47 millió ember használja a vizét. Csakhogy van vele egy igen komoly probléma: elkezdett bezöldülni.

A Viktóra-tó vizének színe az algásodás (harmful algal blooms, HAB) miatt kezdett el megváltozni. Ez a cianobaktériumok elszaporodásának köszönhető, ami az eutrofizáció nevű folyamat eredménye. Az eutrofizáció egy olyan folyamat, melynek során a vízben lévő foszfor és nitrogén túl nagy mennyisége a víz elalgásodásához vezet.

A Viktória-tó esetében a tápanyag felszaporodását és a HAB-ot a több mint egy évszázados emberi tevékenység okozta. A probléma kialakulása összefüggésbe hozható a mezőgazdasági tevékenység, a szennyvíz és az ipari szennyvíz tóba juttatásával, valamint a biomassza elégetésével. Ez utóbbi esetében a felszabaduló anyagok előbb a légkörbe jutnak, majd onnan az esővel a tó vizébe kerülnek.

A Michigani Egyetem kutatói szerint emellett a globális felmelegedés is hozzájárul a folyamathoz, az egyre magasabb hőmérséklet ugyanis kedvez a cianobaktériumok elszaporodásának – írja az IFLScience.

A folyamat azért jelent komoly problémát, mert káros lehet a tó vizét fogyasztó emberek egészségére. A kutatók nemrég megállapították, hogy a Viktória-tó egyik részén elszaporodott algatípus, a Microcystis jelentős mennyiségű mikrocisztint termel. Ez egy májkárosító toxin, ami halálos lehet az állatokra és az emberekre egyaránt. Az említett területen az Egészségügyi Világszervezet által meghatározott szintén jól magasabb a toxikus alga jelenlétet.

A HAB a halakat is károsíthatja, ami szintén veszélyt jelent az ember egészségére. Emellett kimerítheti a tó vizének oxigénszintjét, amire nagy szükségük lenne az állatoknak. Az utóbbi időben a halpusztulás egyik mozgatórugója lett az algák elszaporodása.

A kutatók szerint a legfontosabb az lenne, hogy megállítsák és visszafordítsák az algásodást, különben súlyos egészségügyi problémákra lehet számítani a területen.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!