Felfordult a piac, teljesen váratlanul olyan drága lett a memória

Az újabb technológiák bevezetésekor az árak általában jelentősen magasabbak az előző generáció áraihoz képest. A DRAM esetében azonban az ellenkezője igaz. A DDR5 bevezetése óta most először fizetnek a vásárlók többet a DDR4 memóriamodulokért, mint az újabb szabványért. 

  • HVG HVG
Felfordult a piac, teljesen váratlanul olyan drága lett a memória

A legnagyobb DRAM-memória gyártók, például a Samsung, a Micron és az SK hynix korábban már bejelentették, hogy az év végére leállítják az elsősorban számítógépekben és szerverekben használt DDR4 (Double Data Rate 4) memória gyártását, később pedig Kína egyik legnagyobbja, a CXMT is csatlakozott hozzájuk. Ezek a vállalatok inkább már az utód, a DDR5 gyártására koncentrálnak, és ennek megfelelően állítják át a gyártósoraikat.

Nem véletlen, hogy e hírek hallatán azonnal megugrott a DDR4-ek ára, amibe azért a vámviták és az amerikai-kínai konfliktus is belejátszott. Az említett árak most már egyértelműen magasabbak a DDR5 árainál, az eladók prémiumösszegeket számítanak fel, különösen a rövid távú vásárlások esetében.

A DDR4 chipek árai mindössze két hónap alatt a háromszorosára emelkedtek: a 8 GB-os DDR4-3200 chipek ára meghaladja az 5 dollárt, szemben az április végi 1,75 dollárral – írja a ComputerBase, hozzátéve, hogy e memóriamodul duplacsomagos változata átlagosan 8,8 dollárba kerül, ami több mint a duplája a korábbi 3,57 dollárnak.

Kapott is az alkalmon a piac néhány kisebb szereplője, és úgy döntöttek bővítik a termelést. Közéjük tartozik például a tajvani székhelyű Nanya Technology memóriagyártó, amely kiterjedt DDR4 portfóliójával profitál az áremelkedésekből, így nem túlzás, hogy az egyik nagy nyertese e felfordult piacnak. Még a nyilvános árjegyzést is szüneteltette, hogy ezen a megemelkedett szinten kezelje az értékesítést.

Néhány DDR4 modul ára ugyan kissé csökkent a hír hatására, azonban az árak összességében továbbra is magasak, valószínűleg azért, mert a vásárlók felhalmozzák a DDR4 chipeket, a gyártás leállítására számítva. Valószínűnek tűnik, hogy amint a kisebb gyártók újra beleállnak a gyártásba, az árak normalizálódni fognak, de azért az időbe fog telni, mire visszatérnek az eredeti szintjükre.

Hivatalosan 2020-ban vezették be a DDR5 szabványt, ami azt jelenti, hogy a technológia már körülbelül öt éve létezik. Az Intel legújabb processzorai támogatják a DDR5-öt, az AMD Zen 4 és újabb processzorai pedig már csak a DDR5-öt. Emellett a mesterséges intelligencia fellendülése jövedelmező piaccá változtatja a rendkívül magas sávszélességet és alacsony késleltetést kínáló HBM (High Bandwidth Memory) chipek iránti várhatóan óriási keresletet, ami arra kényszeríti a nagy szereplőket, hogy inkább az ilyen memóriákra fókuszáljanak. Ezek a fejlemények lassan, de biztosan kiszorítják a DDR4-et a piacról, de mivel még mindig sok régebbi technológia használja, valószínűleg eltart egy ideig, mire valóban meglátjuk ennek a technológiának a végét.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.