Készülnek a mini atomreaktorok, amiket akár egy teherautóval oda lehet szállítani, ahol éppen szükség van rájuk

Elsősorban a távoli helyszínek energiaellátását segíthetik a kis méretű atomreaktorok, melyek sokkalta kisebbek, mint a klasszikus változataik. Így nem is azokat, hanem inkább a dízelgenerátorokat válthatják le.

  • HVG HVG
Készülnek a mini atomreaktorok, amiket akár egy teherautóval oda lehet szállítani, ahol éppen szükség van rájuk

A hagyományos atomreaktorok építése alapvetően rendkívül hosszadalmas és költséges folyamat, elsősorban a biztonság miatt. A kis méretű moduláris atomreaktorokról (SMR) azonban egyre több szó esik, melyek – mint azt a nevük is sugallja – jóval egyszerűbben telepíthetőek, mint a klasszikus változataik. Ilyeneket építhet Ukrajna is Csernobilban.

Amerikában azonban nem elégszenek meg az SMR-ekkel, és a jelek szerint tovább zsugorítanák az atomreaktorokat, melyek így akár pótkocsi-méretűek is lehetnek. Ez az amerikai energiaügyi minisztérium, a DOE támogatásával valósulhat meg, a szervezet a hónap elején ugyanis bejelentette: feltételes megállapodást kötött erről a Westinghouse és a Radiant magáncégekkel.

A vállalatok feladata az lesz, hogy ilyen reaktorokat teszteljenek a Demonstration on Microreactor Experiment (DOME) nevű létesítményben. A reaktorok világelsők lehetnek a maguk nemében. Az eVinci (Westinghouse), valamint a Kaleidos (Radiant) nevű reaktorok 5 és 1,2 megawattnyi energiát tudnak előállítani – viszonyításképp, a jelenlegi paksi blokkok névleges teljesítménye 500 megawatt. (És négy van belőlük.)

A DOE definíciója szerint a mikroreaktorok olyan eszközök, melyek 1–50 megawatt közötti teljesítményt generálnak – tehát a hagyományos reaktoroknál még az elméleti maximum teljesítményük is jóval alacsonyabb, noha sokkal kisebbek, kompaktabbak is.

Csernobilban építhet új atomreaktorokat Ukrajna

12 helyszínt vizsgált Kijev, ahol új atomreaktorokat lehetne építeni – ezek egyike a világ egyik legismertebb ukrán régiója, Csernobil, amelynek egyes területein mai napig magas a sugárzás.

A Gizmodo megjegyzi: ebből fakadóan a mikroreaktorok nem alkalmasak egész nagyvárosok energiaigényének kielégítésére. Inkább távoli, kis helyszínek energiaellátásában hasznosulhatnak, ahol az elektromos hálózat nincs kiépítve – de mivel könnyen, akár teherautóval is szállíthatóak, rendkívül könnyű lehet a telepítésük is. A DOE tervei között szerepel, hogy ilyen reaktorokat alkalmazzon távoli adatközpontok energiaigényének kielégítésére. Ez mindenképp zöldebb, mint mondjuk dízelgenerátorokat alkalmazni.

Az első éles tesztek már 2026 tavaszán megtörténhetnek.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

(Kiemelt kép: a Westinghouse eVinci mikroreaktora.)