szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

12 helyszínt vizsgált Kijev, ahol új atomreaktorokat lehetne építeni – ezek egyike a világ egyik legismertebb ukrán régiója, Csernobil, amelynek egyes területein mai napig magas a sugárzás.

Kis méretű moduláris atomreaktorokat (SMR) telepítene Ukrajna a csernobili zónába. Igen, ott, ahol 1986-ban a történelem egyik legnagyobb nukleáris balesete történt az akkori nevén Vlagyimir Iljics Lenin atomerőmű 4-es reaktorblokkjában, és emiatt egy 30 kilométeres zónát teljesen kiürítettek. Az ok egyszerű: a megnövekedett sugárzás.

Az azóta eltelt évtizedekben az atomerőmű három másik, egyébként ép blokkját is leszerelték, így azok már nem termelnek energiát (sőt, immáron maguk igényelnek valamennyit), ám lehet, hogy hamarosan újból atomerőművek termelhetnek áramot a csernobili zónában. De nem a régieket indítják újra, hanem egy, a hagyományosnál jóval egyszerűbb, kis méretű moduláris atomreaktorokat telepíthetnek a zónán belülre – írja az Interesting Engineering.

A portál szerint az ukrán energetikai vállalatok összesen 12 telephelyet jelöltek ki ilyen SMR-ek telepítésére. Kijev úgy véli, hogy az ilyen létesítmények hasznosak lehetnek az ország villamosenergia-igényének kielégítése szempontjából – ez a várakozások szerint növekedni fog, ha egyszer befejeződik az Oroszország által indított háború. Az ukrán vezetés szerint az atomenergia rendkívül fontos lesz, amikor majd újra kell építeni az országot.

Mennyire van biztonságban Csernobiltól Európa?

39 éve a mai napon következett be az emberiség történetének legnagyobb nukleáris balesete Csernobilban. A szomorú évforduló kapcsán megnéztük, mennyire van biztonságban az EU lakossága a felrobbant négyes reaktor maradványaiból fennmaradt radioaktív sugárzástól.

Kijev már többször, így a háború alatt is mérlegelte különféle atomreaktorok telepítésének lehetőségeit, most azonban a csernobili zóna kezeléséért felelős állami ügynökség vezetője erősítette meg, hogy valóban terveznek ilyet a zóna területén is.

A jelek szerint már nemcsak gondolati síkon létezik a dolog, hamarosan akár alá is írhatják az erről szóló papírokat. A pontos részletek még nem ismertek, de a zóna továbbra is veszélyes: számos területe súlyosan szennyezett, de néhány tudós és földmérő beléphet a területére, a leállított atomreaktorok felügyeletéért felelős szakemberek mellett.

Zelenszkij: Orosz harci drón csapódott a csernobili atomerőmű szarkofágjába, a kár jelentős – videón az eset

A drón éjjel robbant fel az atomerőmű szarkofágján, a sugárzás nem nőtt, a kár azonban jelentős.

Az Interesting Engineering szerint a múltban már végeztek felméréseket, amelyek azt mutatták, hogy egyes területek akár a mezőgazdasági tevékenység újraindítására is alkalmasak lennének. S bár néhány veszélyes anyag már lebomlott az évek során, mások még most is komoly veszélyt jelentenek a szennyezett területeken – és hosszú időn át ez nem is fog megváltozni.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!