"A Fidesz egy pattanás egy mocsári tündér fenekén" - Túlélheti ‘26-ot a NER?
Politikusokat, és résztvevőket kérdeztük Tusványoson arról, hogy el tudják-e képzelni, hogy a Fidesz 2026-ban ellenzékbe kerül.
A szónok kifütyülése a demokratikus véleményszabadság megnyilvánulása, csakhogy aki fütyül, az is a demokráciát veszélyezteti
Aki fütyül: alkotmányos jogával él. Tettével szemben súlyos kifogások
Ám bármily veszélyes is, nehéz vele mit kezdeni. Hatósági elfojtása ugyanis rövid, elharapódzása viszont hosszú távon fenyegeti az egyéni, illetve a közszabadságot. A füttyel szemben ezért csak politikai eszközök alkalmazhatók. Ehhez a szemben álló felek bátorságára, bölcsességére és felelősségére van szükség. Arra, hogy a rövid távon megszerezhető egyoldalú - ám fölöttébb kétes - politikai haszon kedvéért ne áldozzák föl a demokrácia kölcsönös és hosszú távú előnyöket nyújtó érdekeit.
Egyfelől helyes, ha az atrocitást elszenvedő fél elszántságot és bátorságot mutat. Ha nem hagyja magába fojtani a szót. Ha a zavaró és gátló körülmények ellenére is ragaszkodik a jogához, és végigmondja a beszédét. Ha később sem kerüli, ha újra és újra vállalja a hasonló nehéz helyzeteket.
Az efféle demokratikus erények gyakorlása komoly lelkierőt követel, a politikai ellenlábas helyzete jóval könnyebb. Nem kell mást tennie, mint elítélni a fütyülőket, és közösséget vállalni a kifütyült ellenféllel. Ehhez mindössze csekély előrelátás, némi empátia és természetes emberség szükségeltetik. Ilyenkor nem szabad hallgatni. Még kevésbé megosztónak és nemzetárulónak nevezni az ellenfelet. Ennél is rosszabb azt mondani, hogy akik a nép érdekében tevékenykednek, azokat nem szokták kifütyülni. A legrosszabb azonban kétértelmű nyilatkozatot tenni. Előbb sajnálkozni a fütyülés miatt, majd a fütyülők iránti megértésnek hangot adni. Kifejteni, hogy az áldozat nagyban hozzájárult saját kifütyüléséhez, hogy azt valójában magának köszönheti, végül felszólítani, hogy tartson önvizsgálatot.
Az ilyen nyilatkozat valójában nem két-, hanem egyértelmű (legföljebb dupla fenekű). A nyelvi közlésnek vannak ugyanis bizonyos szabályai. Ilyen a sorrend. Mit állítok először, általánosságban - és mit másodszor, az általános kijelentést megszorító, valójában érvénytelenítő módon. Egyszerű példával: ha azt mondom, vezetés előtt nem szabad ugyan inni, de érthető, ha az ember mégis fölhajt egy-két pohár vörösbort egy jó birkapörköltre (főleg húsvétkor) - ebben az esetben az ittas vezető mellé állok. Ha viszont úgy fogalmazok, hogy egy jó pörkölt után jólesne ugyan, de vezetés előtt inni mégse szabad - akkor az ellen foglalok állást, aki mégis ivott.
A fütyülők mellé állni a kifütyült ellenében: antidemokratikus. Egy héttel később - miután a kifütyültbe újra belé akarták fojtani a szót - fölállni a parlamentben, és azt mondani, hogy az illetőt nem kifütyülték, hanem kiröhögték, ez súlyosabb eset. Ez nem pusztán antidemokratikus, rövidlátó és felelőtlen, ez egyszerűen hitvány dolog.
DEBRECZENI JÓZSEF
(A szerző publicista)
Politikusokat, és résztvevőket kérdeztük Tusványoson arról, hogy el tudják-e képzelni, hogy a Fidesz 2026-ban ellenzékbe kerül.