Tetszett a cikk?

Rossz közbiztonság, kihasználatlan ipari parkok, óriási munkanélküliség, etnikai feszültségek, eladósodott önkormányzat – néhány Ózd akut problémai közül. Fürjes Pál, a Fidesz-KDNP ózdi polgármesterjelöltje bizakodik: abból az árokból melybe az elmúlt nyolc év vezetése belevitte a várost, most ki lehet jönni, fejtegette a hvg.hu-nak adott interjúban.

hvg.hu: Ózdom a rendszerváltás óta soha nem versengett egymással hét polgármester- és nyolcvan képviselőjelölt. Mitől ilyen vonzó újabban a politikusi pálya?

Fürjes Pál: Biztos van ebben valami vonzó, de én a többiek lelkivilágába nem látok bele. Hogy engem mi motivált, három pontban meg tudom magyarázni. A tavasszal megválasztott kormány ideológiája, programja, céljai közel állnak a világnézetemhez és az erkölcsi felfogásomhoz.

Kajdi Szabolcs

Lokálpatrióta vagyok, mindig tenni szerettem volna a városért, s úgy érzem ennek most jött el az ideje. Országgyűlési képviselőnk, Riz Gábor tagja a Parlament gazdasági bizottságának, ami komoly lehetőséget jelenthet Ózdnak. Abból az árokból melybe az elmúlt nyolc év vezetése belevitte a várost, most ki lehet jönni.

hvg.hu: A Fideszt sokan azzal vádolják, hogy még mindig nem elég világosan körvonalazódott, mit akarnak csinálni. Mégis, önt mely programpontok sarkallták arra, hogy a Fidesz színeiben mérettesse meg magát?

F.P.: Például az a tény, hogy a Fidesz szívügyének tekintette, ennek megfelelően gyorsan intézkedett a közbiztonság helyreállítása végett, Ennek itt Ózdon különösen fontos szerepe van. Új irányt vesz a közoktatás is, elkezdődött egy folyamat, mely véget vet annak, hogy az általános iskolából írni-olvasni nem tudó fiatalok kerüljenek ki.  Immár alapkövetelmény, hogy a gyerekek részt vegyenek az oktatásban, ötven igazolatlan óra után három hónapra megvonják a gyerek után járó családi pótlék folyósítását. Ez lehetővé teszi azt is, hogy a nevelési funkciót a szülő helyett az iskola töltse be. Elindul egy másik folyamat is, amelyek az uzsorások, a „kamatos emberek” működésének visszaszorítását célozza. Itt Ózdon a luxusautókkal járó uzsorások előszeretettel jelennek meg a megüresedett házaknál és ügyesen, lakókat telepítenek be, ám hogy honnan, senki nem tudja.

hvg.hu:  A városban javult a közbiztonság az utóbbi hetekben?

F.P.:  Elindult valami, visszatartó ereje van a büntetések megszigorításának, hiszen már a húszezer forint alatti tolvajlás is elzárással sújtható. Több rendőrt látni a városban és a falvakban folyamatosan állítják vissza a körzeti megbízottak rendszerét. Valamelyest javult a város közbiztonság, de nem abban a mértékben, ahogy várták az emberek. Ez egyelőre csak egy folyamat kezdete.

hvg.hu: Ózd és Borsod lévén a romák ügye óhatatlanul előkerül. A város 39 ezer lakosából 13 ezer cigány származású. Milyen elképzelései vannak a romákat érintő problémák megoldására?

F.P.:  A cigányok itt éltek ezelőtt harminc, negyven évvel ezelőtt is, jóllehet nem ilyen nagy számban. A rendszerváltás előtt semmilyen probléma nem volt, a kohászat, a bánya és az ipart kiszolgáló egyéb üzemek a foglalkoztatásukban partnerek voltak. Ahogy folyamatosan zsugorodott a termelés térségünkben az elmúlt húsz évben, úgy rosszabbodott fokozatosan a helyzet. A fő probléma, hogy nem sok különbség van a segély, illetve a közhasznú munkavégzés után járó pénz és a minimálbér között. Nincs meghatározott cél, nincs ösztönző erő arra, hogy miért is kell dolgozni, hiszen jön a segély minden hónapban. Nem a segély összege túl magas a megélhetéshez, hanem a másik kettő összege túl alacsony, nincs közöttük összhang. Mivel ezek országos problémák, helyben a közmunkaprogram kihasználásával tudunk leggyorsabban javítani a helyzeten.

hvg.hu: Nem gondolkodik egy olyan összefüggő felvilágosító program kidolgozásán, amely megcélozza a helyes családtervezés és a szocializáció megteremtését a cigány lakosság körében?

F.P.: Öt, vagy hat évvel ezelőtt egy helyi nőgyógyász pontosan egy ilyen program szervezésébe kezdett. Konkrétan Hétesen propagálta a fogamzásgátlás különböző módjait, a helyes családtervezés módszereit. Mondanom sem kell,  a kezdeményezést hallva, néhányan azonnal visítozni kezdtek, majdnem letartóztatták az orvost, aki csupán segíteni akart. A romáknak nem lehet megmondani, hogy holnaptól változtassanak a szokásaikon, a fejlődéshez hosszú út vezet. Mondjuk ki, a segélyekből élnek, nincs integráció, több generáció úgy nőtt fel a rendszerváltás óta, hogy nem tudják, mi az a munka. Sokuknak az is teher, hogy korán reggel fel kell kelni, mert a gyereket el kell indítani az iskolába. A távolmaradás szankcionálásának máris látható jelei vannak, kevesebb csellengő gyereket látni az utcán. A helyzet további javítása érdekében a közmunkaprogramok kiterjesztésére van szükség, amellyel munkaalkalmakat tudunk teremteni.  

hvg.hu: Egyik nyilatkozatában azt mondta, ha Ön kerül Ózd város élére, alaposan átvizsgálja, mit örökölt a jelenlegi városvezetéstől, mert állítólag hatalmas terhekkel küzd az önkormányzat.

F.P.: A város forráshiánya az elmúlt években folyamatosan növekedett. Az önkormányzat 3 milliárd forint összegű kötvényt bocsátott ki, a befolyó pénzt  részben működési költségekre és olyan dolgokra használták föl, melyekkel nem csökkent a város forráshiánya. Dísztereket, parkokat, hoztak létre, felújították a belvárosi utakat, ami természetesen jó dolog, de csupán hangulatjavító intézkedés. A város bevezető útjai továbbra is katasztrofális állapotban vannak, és rengeteg teendő van a peremkerületi részeken is. Nem túl nagy ráfordítással, pályázatos és közhasznú munkával ez mind elvégezhető. Ózd az elmúlt évben mintegy 1 milliárd forint értékű közmunkaprogramban vett részt, melyhez öt százalék saját forrásra volt szükség, a többit az állam biztosította. Ám hiányzott a célok meghatározása, a munkák irányítása és közvetlen ellenőrzése. Ezek szervezésbeli kérdések, melyre a jövőben komoly figyelmet kell fordítanunk és komplett követelmény rendszert kell kidolgoznunk.  Fel kell tárnunk a belső tartalékokat is.

 hvg.hu: Milyen belső tartalékokra gondol?

 F.P.: Számos indokolatlan kifizetés történt. Az önkormányzatnak 50 millió forintjába került, hogy a volt jegyzőt annak idején Benedek Mihály, a jelenlegi polgármester felfüggesztette az állásából, és a bíróság a volt jegyzőnek adott igazat. Benedek ugyanakkor 20 millió forintot ítélt meg egyoldalúan jutalomként a pozíciójából eltávolított jegyzőnek. Érthetetlen, hogy akit meneszt a munkaadója, miért kap jutalmat? Bíróságon van a külső megbízási szerződésekkel kapcsolatos kifizetések ügye is. Számtalan ilyen szerződés jött létre, és érdekes módon a per közvetlen elkezdése előtt Benedek Mihály sorra szüntette meg ezeket, jelenleg mindössze öt maradt. Nagyon hátrányos, hogy a pályázatírások, tanulmányok nem a városban készülnek el, és a közbeszereztetést Szekszárdról kell levezényelni. Élnek és dolgoznak Ózdon értelmes szakemberek, akik el tudnák végezni ezeket a munkákat.

 hvg.hu: Ön évek óta a város egyik elismert vállalkozója, s úgy tudni, néhány helyi üzletemberrel megalakították az Ózdi Vállalkozók Klubját. Mi volt ezzel a céljuk? 

F.P.: Néhány hónapja elhatároztuk, hogy összegyűjtjük a térség gazdaságfejlesztését szolgáló javaslatokat. Örömömre nagyon sok javaslat érkezett a helyi vállalkozóktól. Többek között hőszivattyúk, napelemekhez szükséges alapszerkezeti elemek, és szélerőmű-alkatrészek gyártását szeretnénk a környéken megkezdeni. Ózdon két ipari parkja közül az egyik egy teljesen zöldmezős terület, ahol az elmúlt néhány évben a tanulmányok készítésén kívül gyakorlatilag semmi olyan nem történt, ami a befektetők számára vonzó lehetett volna.  A másik egy barnamezős rész, ami a volt kohászati üzemek területén található, egy sebhely a város közepén. Rendbe kellene tenni ezeket a területeket, mert az önkormányzat tétlen maradt, ki tudja mi okból?  Ha a jelenlegi áldatlan állapoton nem változtatunk, ide jó érzéssel befektető soha nem fog jönni.

 F.J.

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!