Gál Krisztián
Gál Krisztián
Tetszett a cikk?

Az Oszama bin Laden elleni pakisztáni akciót az amerikai haditengerészethez tartozó, különleges feladatokra kiképzett SEAL hajtotta végre. Matt Kelm, az egység korábbi tagja és instruktora az elitcsapat működését firtató kérdéseinkre válaszolt.

hvg.hu: “Az egyetlen könnyű nap a tegnapi volt” – olvasható a honlapján. Nem hangzik túl biztatónak.

Matt Kelm: Igen, ez a mondás a csapatoknál. Azt jelenti, hogy a tegnap elmúlt, ennyi, kész és egy új nap jön. Ez azon mondatok egyike, amik elhangzanak a kiképzéseken.

hvg.hu: Milyen hosszú a kiképzés, ami után valaki SEAL lehet?

M.K: Nagyjából két évig tart a BUDS (előképzés azoknak, akik megfelelő formában vannak ahhoz, hogy a SEAL-hez kerülhessenek), majd ezután még újabb kiképzés jön, amelynek részleteibe nem mehetek bele, de nincsenek unalmas pillanatok.

hvg.hu: Milyen arányban jutnak tovább a jelöltek, és mennyire nehezek a próbák, amelyeken át kell menniük?

M.K: Az én egyik osztályomat százhatvanan kezdték el, és közülük mindössze tizenkettő fejezte be. Rengeteg feladatot kell teljesíteniük, az egyik ezek közül, amikor a vízfelszínen kell lebegniük úgy, hogy a kezük hátra van kötve a lábfejükkel együtt, közben pedig különféle gyakorlatokat kell végrehajtaniuk a vízben. Majdnem minden nap kell feladatokat teljesíteni, úszás, futás időre, vagy az előbb említett próbatétel. A fizikai és mentális képességek teljes bevetésére van szükség a BUDS-nál.

SEAL katonák gyakorlata az amerikai partoknál
AP

hvg.hu: Melyik a legnehezebb feladat, amin a legtöbben kiesnek?

M.K: Már rögtön a felvételinél kiesnek a legtöbben: ekkor 500 yard úszást (550 méter), két perc fekvőtámaszt, két perc felülést, majd húzódzkodást és másfél mérföld futást kell teljesíteni.

hvg.hu: Oklahomába sokan utaznak önhöz, hogy kikérjék a tanácsát. Hogyan tud nekik segíteni?

M.K: Először is kipuhatolom, mennyire komolyan gondolják, hogy a SEAL tagjai legyenek. Nem azért, hogy valaki előtt tetszelegjenek, vagy más okból. Nem csak az kell hozzá, hogy lássák Charlie Sheen filmjét (Elitkommandó), hanem el kell dönteniük, hogy ők csakis ezt akarják. Csak azok a srácok csinálják végig a kiképzést, akiknek “nincs visszaút” hozzáállásuk van. Amikor BUDS leszel, folyamatosan fizikai és szellemi teszteknek leszel kitéve minden egyes nap.

hvg.hu: Ön ír egy könyvet a kiképzéseken tapasztaltakról. Miről szól tulajdonképpen a könyve?

M.K: Amikor 1985-ben a haditengerészethez kerültem, a toborzótisztem nem mondott el mindent a BUDS-ról. Mindent a magam bőrén kellett megtapasztalnom. Fontosnak tartottam, hogy másoknál hasonló eset ne fordulhasson elő.

hvg.hu: A SEAL tagjaként milyen küldetéseken vett részt?

M.K: Sajnálom, de nem kaptam engedélyt arra, hogy ezekről beszéljek.

hvg.hu: Milyen típusú feladatokra vannak kiképezve?

M.K: Sok mindenre, de ezek közül néhány a búvárkodás, ugrás, navigáció, lövészet, repülőgépvezetés, túszmentés és egyéb kis egységben végrehajtható akciók.

hvg.hu: Hogyan kell egy SEAL-es átlagos napját elképzelnünk?

M.K: Ez függ az adott küldetéstől is. Korán kelnek, majd testgyakorlatokat végeznek, ez lehet egy vagy három órás is, majd némi munka, ebéd és megint munka, amit gazdag étrend is segít.

hvg.hu: Annak alapján, ami Pakisztánban történt néhány héttel ezelőtt, nőtt a jelentkezők száma a SEAL-nél?

M.K: Szerintem igen, de erről nincsenek adatok. A srácok nem akarnak nagy médiafigyelmet.

hvg.hu: Ön szerint a pakisztáni akció sikeresnek nevezhető?

M.K: Amiért odamentek, igen, az pedig, hogy egy helikoptert elvesztettünk, nem nagy ügy.

hvg.hu: Mi hajtja őket?

M.K: Legfőképpen a hazaszeretet.

hvg.hu: Mennyi ideig lehet valaki SEAL?

M.K: Hosszú ideig, bár a munka sokat kivesz a testből, de akár 30 évig is.

hvg.hu: Nem félnek az esetleges bosszútól?

M.K: Félni? Maga viccel?

Kicsoda Matt Kelm?
Arizonában született, 48 éves. Mivel családja az amerikai légierőnél szolgált, sokat utazott az USA-ban és Európa-szerte. Gyerekkorától kezdve megismerte a kungfut, a taek-wan-dot, a shotokan karatét és a hapkidot. Később egy éjszakai szórakozóhelyen volt kidobóember Oklahomában, mellette pedig egy harcművészeti iskolát vezetett. 1985-ben csatlakozott a haditengerészhez, ahol a USS L.Y. Spear hadihajón szolgált, majd pedig a BUDS-hoz került 1987-ben, ahol SEAL instruktor volt éveken át. Ez idő alatt a SEAL diákjait, valamint a SCARS (különleges reagálású harci csapatok) vezetőit oktatta saját harci tapasztalatai és a keleti művészetek terén elért eredményei alapján. A haditengerészetnél töltött utolsó években a jelentkezőket segítette, hogy a SEAL-hez kerülhessenek és felkészülhessenek az előttük álló kiképzésre. Az azóta nyugdíjas szakértőhöz ma is a világ sok pontjáról érkeznek érdeklődők tanácsot kérni, nemrég megjelent, kiképzőként szerzett tapasztalatait tartalmazó U.S. Navy Seals /BUDS – How not to get screwed by your recruiter (Hogyan kerüld el, hogy a kiképzőtiszted kiszúrjon veled) című könyve pedig már elektronikus formában is olvasható.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!