Tetszett a cikk?

Magyarországnak 15 millió dolláros támogatást kínált fel az Egyesült Államok az iraki háború gazdasági kárainak enyhítésére abból a 75 milliárd dolláros keretből, amelyet hitelek és segélyek formájában osztanak ki, elismerve, hogy nem a háborúban való részvétel arányában történik a támogatások odaítélése.

Lengyelország, Magyarország és Csehország egyenként 15-15 millió dollárt kap abból a 75 millárd dolláros háborús költségvetési keretből, amelyet az amerikai kongresszusnak még jóvá kell hagynia. A támogatások hitelek és segélyek formájában kerülnek kifizetésre, kedvezményezettei pedig a " barátok és a partnerek" lesznek - fogalmazott George W. Bush elnök kedden.
A legnagyobb támogatásban a tervek szerint Izrael és Törökország részesülne. Izrael 1 milliárd dolláros közvetlen katonai támogatást és 9 milliárd dolláros hitelgaranciát kap, amely segíti az országot az iraki háború okozta gazdasági sokk kiheverésében. Izrael korábban közel 4 milliárd dolláros közvetlen katonai támogatást kért. A közel-keleti államnak szánt hitelgarancia összegéből levonnák azokat az izraeli kiadásokat, amelyeket Izrael települések létrehozására fordít a palesztin területeken.
Törökország 1 milliárd dolláros gazdasági segélyhez jutna, amit kiegészítene egy 8,5 milliárd dolláros összeghatárig terjedő hitelkeret és hitelgarancia. A Fehér Ház elvetette azt a tervet, hogy 6 milliárd dolláros közvetlen segélyt és 24 milliárd dollárig terjedő hitelt nyújtsanak Ankarának, miután a török parlament elutasította 62 ezer amerikai katonai belépését az országba. Románia, Szlovákia és Szlovénia is részesedik a támogatásból.
A Reuters értékelésében megjegyzi, hogy a tervezetben olyan országoknak nyújtandó segítség is szerepel, amelyek (Afganisztán, Kolumbia, Fülöp-szigetek, Szlovákia) nem tekinthetők az úgynevezett koalíció tagjainak. A segítség az amerikai kormányzat illetékesei szerint a háború gazdasági hatásainak ellensúlyozását célozza a Közel-Keleten és másutt. Elismerték ugyanakkor, hogy több háborút támogató ország kimaradt a listából, mások - mint például Izrael vagy Egyiptom - pedig sokkal kevesebbhez jutnak a kértnél.
A szenátus megajánlási bizottságának egyik demokrata párti személyisége, Robert Byrd a háborús költségvetés kapcsán fejőstehén koalícióról beszélt, amelyben az Egyesült Államok a tehén. (MTI)
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!