Ariel Saron izraeli kormányfő és Mahmúd Abbász palesztin miniszterelnök csütörtöki találkozóját követően izraeli és palesztin biztonsági szervek számos bizalomépítő intézkedést vezetnek be. Az izraeliek vasárnaptól beszüntették a fegyveres likvidálásokat a Hamász vezető aktivistái ellen. Ezen kívül szabadon engednek több, terrorcselekmények elkövetése miatt bebörtönzött palesztin foglyot; részlegesen feloldják a Gázai-övezet és Ciszjordánia két héttel ezelőtt elrendelt zárlatát, és több tízezer palesztin munkást engednek be újra Izraelbe dolgozni. Ezek fejében a Hamász hajlandó - egyelőre három hétre szóló - tűzszüneti megállapodást kötni az izraeli biztonsági erőkkel. Izraeli részről úgy vélik, a Hamász lépéseihez később az Iszlám Dzsihád és több más palesztin szervezet is csatlakozik majd.
Saron és Abbász kész megállapodással akarja várni szerdán Akabában George Bush amerikai elnököt, aki a "négyek" - az ENSZ, az Európai Uniós, az Egyesült Államok és Oroszország - képviselői által kidolgozott, úgynevezett "útiterv" megvalósítását akarja elindítani. Az útiterv magába foglalja a palesztin területeken létesített zsidó települések nagy hányadának felszámolását, az izraeliek által 1967-ben elfoglalt palesztin területekről történő végleges kivonulást és a 2005-re tervezett önálló palesztin állam megteremtésének feltételeit.
Az izraeli szélsőjobboldal szerdára több tízezer embert akar a jeruzsálemi Cion-térre hívni, hogy az útiterv ellen tüntessenek. A baloldali pártoknak mintegy ezer képviselője viszont Tel-Avivban már szombaton a terv mellett és a harminchat éve tartó megszállás ellen tüntetett. Avigdor Liebermann közlekedésügyi miniszter, a Nemzeti Egység nevű, a szélsőjobboldal felé hajló párt vezetője egy televíziós interjúban szombaton úgy vélekedett, hogy a júdeai és szamáriai zsidó települések felszámolásának szándéka a polgárháború veszélyét rejti magában. (MTI)